Dnia 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji biblioteka szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Tegoroczna edycja będzie szczególna, ponieważ przypada w roku obchodów 100. rocznicy urodzin poety. Ideą akcji jest wybranie wiersza dla konkretnej osoby, a następnie przepisanie go odręcznie. W świecie technologii coraz mniej piszemy odręcznie. Jest to więc doskonała okazja, żeby zwrócić się w stronę kaligrafii.

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby oraz prawa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego i społecznego. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe – w geście solidarności załóż skarpetki nie do pary!!!!

Drodzy uczniowie! Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie plastycznym ,,Wybieram marzenia, nie uzależnienia”. Celem konkursu jest propagowanie zdrowego i odpowiedzialnego stylu życia wśród młodzieży. Zadaniem uczestników jest stworzenie prac plastycznych w dowolnej technice, obrazujących dany temat. Prace w formacie minimum A3 należy złożyć do dnia 05.04.2024 (piątek), do pokoju nr 48 (gabinet pedagoga szkolnego). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia. DLA ZWYCIĘZCÓW ATRAKCYJNE NAGRODY.                             Pedagog szkolny.

19 marca 2024 r. uczniowie klas V TE i V TK wzięli udział w spotkaniu z notariuszem – p. Łukaszem Podstawką. Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Notariusz w szkole - wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych”, który realizuje Krajowa Rada Notarialna we współpracy z radami izb notarialnych. Projekt ma na celu edukację prawną oraz przybliżenie specyfiki zawodu notariusza i czynności notarialnych. Pan Łukasz Podstawka przybliżył uczniom elementy prawa spadkowego, w szczególności dotyczące dziedziczenia testamentowego i ustawowego. Była to nietypowa, a zarazem bardzo ciekawa lekcja WOS-u. Koordynatorem projektu na terenie szkoły jest p. Katarzyna Świderska.

14 marca 2024 r. uczniowie klas 2tek, 3też oraz 5te kształcący się w zawodzie „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Lubelskiej na Wydziale  Inżynierii Środowiska. Prodziekan ds. rozwoju, dr inż. Aneta Czechowska-Kosacka przedstawiła ofertę kształcenia oraz możliwości zawodowe po ukończeniu studiów. Uczniowie wysłuchali wykładów ściśle nawiązujących do tematyki odnawialnych źródeł energii: Energia ze Słońca i wiatru – ciekawostki oraz nietypowe rozwiązania oraz Jak zmierzyć parametry pracy modułów fotowoltaicznych?  Mieli również możliwość zobaczyć jak wygląda miasteczko akademickie i poczuć studencki klimat. Organizatorem wyjazdu był p. Paweł Salamończyk, opiekę nad uczniami sprawowali również p. K. Wróbel i p. A. Sulej.

Miło nam poinformować, że uczennica klasy II BA Zofia Kowalczyk, została laureatką konkursu plastycznego na kartkę wielkanocną 2024. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 18 marca 2024 r. w Łukowskim Ośrodku Kultury, który był organizatorem konkursu. Kartka Zosi została wybrana na tą, która rozesłana będzie z życzeniami do Przyjaciół Łukowskiego Ośrodka Kultury. Opiekunem artystycznym była p. Katarzyna Świderska. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Targi branżowe są miejscem, gdzie prezentowane są najnowsze trendy, technologie i innowacje w danej dziedzinie. Wydarzenia takie, jak EuroGastro są doskonałą dla uczniów okazją do zdobycia wiedzy na temat swojej przyszłej branży zawodowej. Młodzież ZS2 mogła uczestniczyć w prezentacjach, warsztatach i wykładach prowadzonych przez ekspertów z dziedziny HoReCa. To była znakomita okazja do nawiązywania kontaktów z profesjonalistami z dziedziny gastronomii i hotelarstwa. Uczniowie mogli rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami i ekspertami, co może być cennym źródłem informacji i inspiracji dla ich przyszłej kariery. Uczestnictwo w dzisiejszych targach młodzieży kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych miało wymiar nie tylko edukacyjny, ale także inspirujący i motywujący, pomagając uczniom w lepszym zrozumieniu swojej przyszłej ścieżki zawodowej.

15 marca uczniowie klasy I BC wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, które odbyły się w Muzeum Regionalnym w Łukowie. W trakcie zajęć zapoznali się z historią zdobienia pisanek i tradycjami wielkanocnymi. Następnie wykonali swoje pisanki wykorzystując technikę batikową, polegającą na malowaniu wzorów gorącym woskiem i zanurzaniu w barwniku. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Katarzyna Świderska i Iwona Kalczewska.