21 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

„Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, 
ale ich działanie jest naprawdę wielkie.”           
Matka Teresa z Kalkuty

Skąd pomysł?

Idea Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych. Była to odpowiedź na konflikt Egiptu i Izraela. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy.

Obecnie to święto jest już obchodzone w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele to uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści  i nietolerancji.

Co charakteryzuje człowieka życzliwego?

Słownikowa definicja mówi, że to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna.

Z czego składa się życzliwość?

Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie.

Jak społeczność  Zespołu Szkół nr 2 „dzieliła się miłymi słowami”?

Z okazji tego szczególnego dnia przygotowano gazetkę informacyjną i  plakaty pt. „Oderwij i podaruj!”, które zostały wystawione w holu. Każdy mógł oderwać fiszkę z pozytywną myślą i wręczyć ją wybranej przez siebie osobie: koleżance, koledze,  nauczycielowi lub pracownikowi szkoły.

„Dziękuję, że jesteś...”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!” - niby proste, znane wszystkim słowa, a wywoływały radość oraz niezapomniany uśmiech na twarzy obdarowanego.

Ponadto powstało „drzewko życzliwości”, na którym każdy mógł zamieścić swoje pozdrowienia, a drzwi sal zostały udekorowane optymistycznymi hasłami. 

Po raz kolejny pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.

Inicjatorkami przedsięwzięcia były: E. Klimiuk, A.Olszewska i L.Grono



Galeria