Aktywny udział uczniów ZS nr 2 w Łukowie w obchodach Roku K.K.Baczyńskiego

„Bo kto nie kochał kraju żadnego i nie żył
chociaż przez chwilę jego ognia drżeniem,
 chociaż i w dniu potopu w tę miłość nie wierzył,
 to temu żadna ziemia nie będzie zbawieniem”.

Krzysztof Kamil Baczyński

W roku 2021 przypada 100.rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych reprezentantów generacji Kolumbów- Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Sejm RP tak uzasadnił wybór tego przedstawiciela literatury na  Patrona bieżącego roku:  „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Łukowie, włączyła się aktywnie w obchody Roku Baczyńskiego, organizując  powiatowy konkurs czytelniczo-prasowy ph. „Krzysztof Kamil Baczyński-poeta i  powstaniec warszawski”. Uczestnicy konkursu  musieli się wykazać dokładną znajomością biografii i twórczości poety oraz  inwencją twórczą i kreatywnością, definiując pokolenie Kolumbów. Miło nam poinformować, że 6 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w tych  zmaganiach konkursowych, a 3 spośród nich, znalazło się w gronie laureatów wyróżnionych nagrodą. Są to: Kornelia Siedlecka -uczennica klasy I BB, Łukasz Pietrzak – uczeń klasy II TEG, Weronika Wiąckiewicz - uczennica klasy III TK.

Do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu młodzież ZS nr 2 przygotowywała nauczycielka języka polskiego- p. Joanna Pucyk.