Technik hotelarstwa
Technik hotelarstwa
Oferujemy ciekawy i atrakcyjny kierunek kształcenia związany z wciąż rozwijającą się branżą turystyczną. Nauka trwa 5 lat i obejmuje kształcenie ogólne – przygotowanie do egzaminu maturalnego oraz kształcenie zawodowe - przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.
Celem kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa jest przygotowanie absolwentów do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. W trakcie zdobywania wiedzy i umiejętności w naszej szkole młodzież dąży do tego, aby po zakończeniu nauki legitymować się pełnymi kwalifikacjami zawodowymi, a także być przygotowanym do uzyskiwania coraz to nowszych kompetencji zawodowych. Nasi absolwenci dobrze radzą sobie na rynku pracy, znajdując zatrudnienie w najbardziej prestiżowych sieciach hoteli, ośrodkach wypoczynkowych i innych obiektach noclegowych.
Technik hotelarstwa przygotowany jest do wykonywania zadań zawodowych, na
które składają się efekty kształcenia z obszarów:
1) bezpieczeństwo i higiena pracy;
2) jednostki efektów kształcenia typowe dla danej kwalifikacji;
3) język obcy zawodowy;
4) kompetencje personalne i społeczne;
5) organizacja pracy małych zespołów.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie technik hotelarstwa:
HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
1) utrzymywania czystości i porządku w obiekcie hotelarskim;
2) przygotowywania i podawania śniadań;
3) organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi
hotelarskie.
HGT.06. Realizacja usług w recepcji
1) rezerwacji usług hotelarskich;
2) obsługi gości w recepcji.
Kariera zawodowa
Po ukończeniu nauki w klasie technik hotelarstwa znajdziesz pracę w: hotelach, motelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, schroniskach, prywatnej bazie noclegowej, a także w obiektach mobilnych: na promach, w samolotach, pociągach, wielu innych miejscach, gdzie oferowane są nocleg i gościna. Możesz być zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach. Masz też wiedzę niezbędną do rozpoczęcia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Kształcenie praktyczne odbywa się w pracowniach szkolnych – zajęcia
praktyczne oraz podczas praktyk zawodowych, które są organizowane w obiektach
hotelarskich.
Szkoła posiada profesjonalnie wyposażone m.in.: pracownię hotelarską z
jednostką mieszkalną, pracownię obsługi gości czy recepcję.
Nasi uczniowie swoje praktyki zawodowe realizują w następujących miejscach:
Warszawa - hotele Marriott, Sheraton, Westin, Bristol; nadmorskie ośrodki
wczasowo – wypoczynkowe; pływające obiekty hotelarskie - promy Unity Line
na trasie: Świnoujście - Szwecja oraz w hotelu Alpen Rose w Austrii.
DLACZEGO NASZA SZKOŁA ?
• zapewniamy bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę
• wspomagamy wszechstronny
rozwój każdego ucznia
• kształcimy w zawodach
zgodnych z potrzebami rynku pracy
• oferujemy naukę w
profesjonalnie wyposażonych pracowniach: hotelarskiej, gastronomicznej i odnawialnych źródeł energii – OZE
• proponujemy, w ramach
projektów finansowanych z UE, dodatkowe zajęcia oraz płatne staże zawodowe
• uczymy języka obcego
zawodowego
• organizujemy praktyki zawodowe
w Polsce i za granicą
Uczniowie, którzy wybrali zawód technik hotelarstwa oprócz zajęć przewidzianych w szkolnym planie nauczania uczęszczają na zajęcia dodatkowe realizowane w ramach projektu „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego” współfinansowanego ze środków UE. Dla uczniów tego kierunku przewidziano następujące zajęcia pozaszkolne:
- matematyka – zajęcia wyrównawcze, podczas których uczniowie mają szansę na uzupełnienie wiedzy
- język angielski branżowy, na którym młodzież kształci swoje umiejętności lingwistyczne, ze szczególnym naciskiem na słownictwo zawodowe związane
z hotelarstwem i turystyką;
- savoir vivre – uczestnicy zajęć poznają zasady savoir vivre w kontaktach z gośćmi hotelowymi, zwłaszcza obcokrajowcami oraz sytuacjach związanych z pracą zawodową;
- efektywna energetyka – uczniowie nabywają wiedzę i pogłębiają zainteresowania nt. zasobów energii niekonwencjonalnej, poznają korzyści wynikające ze stosowania odnawialnych źródeł energii;
- zielony hotel – uczestnicy zajęć poznają proekologiczne działania hoteli, uczą się o wpływie obiektów hotelarskich na środowisko naturalne, zaznajamiają się ze sposobami oszczędzania energii i wody oraz możliwościami zagospodarowywania odpadów,
- organizowanie obiegu dokumentów – uczniowie zapoznają się z zasadami pracy z programem elektronicznym do prowadzenia hotelu, rozwijają i doskonalą zdolności posługiwania się komputerowym systemem hotelowym, a także umiejętności wypełniania dokumentacji hotelarskiej i wykonywania obliczeń oraz wystawiania dokumentów rozliczeniowych.
Uczniowie zainteresowani przedmiotami ścisłymi oraz gospodarowaniem finansami mogą pogłębiać wiedzę uczestnicząc w kołach zainteresowań: matematycznym, fizycznym, informatycznym i przedsiębiorczości.
Każdy uczeń korzysta też z zajęć doradztwa zawodowego: grupowego i indywidualnego. W trakcie spotkań z doradcami zawodowymi młodzież przygotowuje teczkę z dokumentami aplikacyjnymi oraz planuje dalszy przebieg kariery zawodowej.
Poza w/w zajęciami zaplanowano też wyjazdy edukacyjne i zawodoznawcze. Uczniowie tego kierunku odwiedzili: elektrownię w Żarnowcu k/ Pucka, proekologiczny poznański Hotel Inn. Uczniowie odbyli też warsztaty wyjazdowe w hotelu Hilton w Warszawie oraz „Na Rogatce” w Lublinie.
W przyszłym roku do wyżej wymienionych miejsc pojedzie kolejna grupa uczestników projektu. Młodzież odwiedzi też jeden z proekologicznych hoteli na Mazurach.
Uczniowie, którzy kształcą się w kierunku technik hotelarstwa mają do dyspozycji pracownię wyposażoną w kompletne umeblowanie jednostki mieszkalnej (łóżko, szafa, szafka nocna, toaletka z lustrem, dywan, lampka) oraz wózek hotelarski. Zakupiono też program Chart hotel niezbędny do ćwiczenia komputerowej obsługi gościa w recepcji. .