Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Oferujemy ciekawy i atrakcyjny kierunek kształcenia związany z wciąż rozwijającą się branżą odnawialnych źródeł energii. Nauka trwa 5 lat i obejmuje kształcenie ogólne – przygotowanie do egzaminu maturalnego oraz kształcenie zawodowe - przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Celem kształcenia jest przygotowanie absolwentów do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. W trakcie zdobywania wiedzy i umiejętności w naszej szkole młodzież dąży do tego, aby po zakończeniu nauki posiadać pełne kwalifikacje zawodowe, a także być przygotowanym do uzyskiwania kolejnych kompetencji zawodowych. Nasi absolwenci dobrze radzą sobie na rynku pracy, znajdują zatrudnienie w najbardziej prestiżowych zakładach pracy związanych z odnawialnymi źródłami energii.
W trakcie nauki, uczniowie kształcący się w tym zawodzie zdobędą wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
- Organizacji i wykonania montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- Sporządzania kosztorysów instalacji urządzeń.
- Przygotowywania oferty umów dotyczących montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- Eksploatowania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- Monitorowania i nadzorowania systemów.
- Konserwacji oraz serwisowania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- Współpracy z krajowymi i zagranicznymi organizacjami, przedsiębiorstwami oraz instytucjami w zakresie energetyki odnawialnej.
Jak wygląda nauka?
- Nauka trwa 5 lat i obejmuje kształcenie ogólne oraz zawodowe.
- Młodzież odbywa dwie czterotygodniowe praktyki zawodowe organizowane przez szkołę. Nasi uczniowie swoje praktyki realizują w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach, uzdrowiskach, na promach. Mogą zdobyć doświadczenie zawodowe w wielu tak prestiżowych miejscach jak: Sheraton Grand Warsaw, Westin, Bristol, prom Unity Line, hotel Alpen Rose w Austrii. Praktyki można odbywać także w lokalnych firmach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii.
- Kształcenie zawodowe odbywa się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach szkolnych. Szkoła wyposażona jest także w nowoczesny sprzęt wykorzystywany w tym zawodzie.
Absolwent tego kierunku może znaleźć zatrudnienie miedzy innymi w:
- Przedsiębiorstwach zajmujących się montażem kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę.
- Zakładach wytwarzających i przetwarzających energię elektryczną i cieplną.
- Biogazowniach i ciepłowniach geotermalnych.
- Budownictwie, energetyce, doradztwie energetycznym w zakresie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
- Firmach instalacyjnych, które specjalizują się w projektowaniu związanym z: energetyką wodną, wiatrową, geotermalną, wodorową, energią słoneczną, budownictwem energooszczędnym i technologią wiatrową.
- Biurach projektowych oraz instytucjach zajmujących się przepisami prawa i normami dotyczącymi ochrony środowiska.
- Administracji publicznej, bankach, organizacjach pozarządowych, instytutach badawczych.
- Działach nadzoru technicznego, serwisach zapewniających prawidłowe funkcjonowanie instalacji systemów energii odnawialnej.
- Firmach konsultingowych i doradczych zajmujących się produkcją i zastosowaniem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Miejsca zatrudnienia technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej są zróżnicowane, co daje mu możliwość wyboru ścieżki kariery dostosowanej do własnych zainteresowań i umiejętności. Absolwent tego kierunku posiada także wiedzę niezbędną do rozpoczęcia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły, zasadami rekrutacji oraz odwiedzenia ZS 2 na portalach społecznościowych: