Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Zdrowa żywność w ZS nr 2 „Mniej ingerujesz, więcej zyskujesz…”


Dnia 29.11.2018 w ramach realizacji wymagań Narodowego Programu Czytelnictwa odbył się projekt edukacyjny- pokaz kulinarny przygotowany przez uczennice klasy IV TTŻ . Inspiracją do jego przygotowania była literatura fachowa z zakresu zdrowej żywności i technologii gastronomicznej zgromadzona w szkolnej bibliotece oraz zakupiona ze środków NPRCZ.
Uczennice na bazie owoców przygotowały soki, musy i koktajle, których smakiem mogli zachwycać się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Celem pokazu było zachęcenie społeczności szkolnej do sięgania po literaturę fachową i przygotowywanie dań zdrowych uzupełniających dzienne dawki witamin i składników mineralnych. Opiekę nad grupą sprawował Piotr Lipiński – nauczyciel przedmiotów zawodowych i wychowawca klasy IV TTŻ.





Cześć starym księgom; najmniejszy ich szczątek

Wart miejsca w świętej skarbnicy pamiątek

Wiktor Gomulicki


Społeczność szkolną zachęcamy do współtworzenia wystawy starych książek  z lat 1918-1950. Przejrzyjcie biblioteczki domowe, zapytajcie dziadków i rodziców o wydania sprzed lat  a znalezione książki przynieście do biblioteki. 

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie wartości publikacji, rozwijanie poszanowania dla starych książek oraz rozbudzenie wrażliwości kulturowej dla lat minionych. 

Po zakończonej wystawie wszystkie książki zostaną zwrócone właścicielom.

Iwona Kalczewska


źródło: pixabay.com/pl

Konkurs czytelniczy Przepisy mojego dzieciństwa

Książki kucharskie są kopalnią pomysłów do przygotowania atrakcyjnych, oryginalnych dań  i odkrywania nowych smaków. Czasami jednak lubimy wracać do smaków z dzieciństwa. Makaron z truskawkami, budyń, szarlotka- każdy z nas ma ulubione danie, które specjalnie dla nas przygotowywała babcia, mama…A czy Wy macie jakieś ulubione smaki i  aromaty z czasów, gdy byliście dziećmi?  Odszukajcie najbardziej aromatyczne i najsmaczniejsze wspomnienia z dzieciństwa i podzielcie się nimi. Pracę zawierającą przepis wykonania dowolnej potrawy oraz krótki opis wspomnienia należy przynieść do szkolnej biblioteki  do dnia 6.11. 2018 r. 

W szkolnej bibliotece znajdziecie wiele książek kucharskich, które ukazują, jak winien wyglądać przepis  oraz opis wykonania dania. 


zdjęcie tytułowe ze strony pixabay.com 


Propozycje książkowe dla rodziców w zbiorach biblioteki szkolnej

Z przyjemnością informujemy, iż biblioteka Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe zakupione z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”- Priorytet 3. Rodziców serdecznie zapraszamy do wypożyczenia woluminów, które podejmują ważne problemy dotyczące współczesnej młodzieży.


Zaproszenie do biblioteki

Uczniów, rodziców i nauczycieli serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej po nowości wydawnicze zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3.

Biblioteka wzbogaciła się o lektury, literaturę popularnonaukową i piękną, kryminały, komiksy, powieści fantasy, audiobooki. 

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, aby miło spędzić czas podczas długich jesiennych wieczorów.



Święto Wolnych Książek    12.06.20018

Dnia 12 czerwca 2018 r. w ZS nr 2 w Łukowie odbyła się akcja bookcrossingu czyli Święta Wolnych Książek. Przedsięwzięcie polega  na celowym przekazywaniu woluminów lub pozostawianiu ich w miejscach ogólnodostępnych. 

W naszej szkole półka bookcrossingowa znajduje się na parterze budynku szkoły obok sekretariatu. Następnie zmieni lokalizację i zostanie przeniesiona do biblioteki szkolnej.

W ramach akcji cześć zebranych książek zostało przekazanych do Oddziału Dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie.

Zachęcamy do uwalniania książek i rejestracji uwolnionych i znalezionych książek na stronie https://bookcrossing.pl.

Iwona Kalczewska 

nauczyciel bibliotekarz

Noc Bibliotek

W dniu 9.06.2018r. uczniowie z 2tha oraz I.Kalczewska- bibliotekarz w ZS nr 2 w Łukowie  wzięli udział w organizowanej po raz czwarty przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łukowie Nocy Bibliotek. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa i działalności bibliotek. 

Relacja z wydarzenia znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łukowie: http://biblioteka.lukow.pl/?p=8987


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W dniu 12.06.2018r. w naszej szkole odbyła się akcja „Jak nie czytam, jak czytam”. Każdy uczeń miał okazję, by miło sobie poczytać w gronie koleżanek i kolegów. Akcja skierowana była szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Nie zabrakło jednak pasjonatów literatury z klasy II THA i I THA. 

Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się akcja „Jak nie czytam, jak czytam”. Zebrani zaprezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Nie zabrakło dyskusji na temat dotychczasowych doświadczeń czytelniczych. Przedsięwzięcie zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie. 

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” odbyła się z inicjatywy szkolnych bibliotekarzy: Iwony Kalczewskiej i Agnieszki Cichosz. W przedsięwzięcie włączyli się p.A.Sulej i p.P.Salamończyk.

Zapraszamy do galerii.




Galeria