Konkurs "Zycie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego"

18 grudnia 2019 r. odbył się konkurs dotyczący życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. I miejsce zajęła uczennica klasy III BSB – Iga Durka. Dwa kolejne miejsca zajęły: Patrycja Ciołek z klasy III BSB i Katarzyna Opieka z klasy IV THA.

Konkurs był ostatnim działaniem podjętym w ramach programu „Opowieść o Gustawie Herlingu-Grudzińskim”. Jego celem  było propagowanie wśród młodzieży Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie, życia i twórczości pisarza w związku z obchodzonym Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który przypadał na rok 2019. 

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego został ustanowiony specjalną uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza. Podkreślano w niej, że losy i twórczość Herlinga-Grudzińskiego stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Gustaw Herling-Grudziński był więźniem sowieckiego łagru, żołnierzem Armii Andersa, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, współpracował z „Kulturą” i Radiem Wolna Europa. Jako emigrant zaangażował się w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim ceniony był jako autor książki „Inny świat”, poruszających opowiadań oraz „Dziennika pisanego nocą”.

W ramach realizowanego w szkole programu podjęto wiele działań. Do najważniejszych z nich należały: propagowanie życia i twórczości pisarza, opracowanie okolicznościowej gazetki szkolnej połączonej z wystawą zdjęć pod hasłem „Człowiek nie może żyć, nie wiedząc, po co żyje”,  udział uczniów w konkursie czytelniczo-prasowym p.h. „Gustaw Herling-Grudziński – polski pisarz, eseista, dziennikarz i żołnierz” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie oraz udział uczniów i nauczycieli w konferencji „W roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – O cierpieniu i kryzysie wartości”  zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów w Otwocku.

Podejmowane działania koordynowały: p. Justyna Ostrzyżek i p. Joanna Pucyk – nauczycielki języka polskiego.