„W krainie bagien i moczarów”. Warsztaty ekologiczne w Poleskim Parku Narodowym.
20 października 2022 r., uczniowie klas III TH i III TEK, wzięli udział w warsztatach ekologicznych w Poleskim Parku Narodowym. Obejmuje on liczne bagna, torfowiska, jeziora oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko – Włodawskiej.
Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli w siedzibie dyrekcji Parku w Urszulinie. Następnie obejrzeli film, który omawiał walory przyrodnicze Parku widziane przez pryzmat czterech pór roku oraz prezentował szereg ciekawych gatunków roślin i zwierząt na tle krajobrazów i siedlisk.
Po projekcji filmu uczniowie zapoznali się z działaniami Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego, w którym od września do końca maja przebywają małe żółwie. Jest to jedno z działań służb Parku, zmierzające do poprawy stanu populacji tego jedynego gatunku żółwia w Polsce. Młode żółwiki przez okres zimy są intensywnie karmione, a wiosną wypuszczane do zbiorników wodnych w pobliżu legowisk. Działania takie zwiększają ich szansę przeżycia w środowisku.
Po zajęciach w siedzibie Parku, uczniowie udali się na zajęcia terenowe. Zwiedzili fragment Poleskiego Parku Narodowego przechodząc ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik”. Wędrując drogą leśną oraz drewnianymi kładkami zapoznali się z różnymi typami lasów: grądami, olsami i borami sosnowymi. Największą atrakcją ścieżki było zarastające Jezioro Moszne. Na części powierzchni jeziora unosi się kożuch mchów torfowców nazywany „spleją”. Na jej powierzchni rosną owadożerne rosiczki, żurawina błotna, pachnące bagno zwyczajne oraz kwitną storczyki.
Na zakończenie wizyty w Parku odbyło się ognisko, przy którym uczniowie odpoczęli i posilili się kiełbaskami.
Organizatorami warsztatów byli nauczyciele: Rafał Pycka, Adam Sulej