DKMS
Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 i. Aleksandra Świętochowskiego postanowili włączyć się w akcję pozyskiwania dawców szpiku i komórek macierzystych. Przy współpracy z DKMS w Zespole Szkół Nr 2 na ulicy Warszawskiej 88, dnia 7 kwietnia 2017 organizowana jest „#Komórkomania”.
Dnia 7 kwietnia od godz. 9.00 do 12.00 odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Inicjatorami akcji są wolontariusze DKMS z ZS2 w Łukowie.
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu 8 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 879 tysięcy potencjalnych Dawców.
Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 995 tysięcy Dawców komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS Polska ponad 879 tysięcy osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 26 milionów potencjalnych Dawców. (dane ze strony http://darszpiku.pl/ds_wordpres/)
Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.
Kto może zostać dawcą komórek macierzystych?
– Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grup ryzyka. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wziąć udział w zorganizowanej w szkole akcji #KOMÓRKOMANIA, wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszystkie te czynności będą nadzorowane przez wolontariuszy DKMS.
Każdy moment jest dobry aby zostać potencjalnym Dawcą!
Bądź z nami 7 kwietnia w ZS Nr 2 w Łukowie.