„Drogi do Niepodległości”

27 listopada, w ramach obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzież szkoły uczestniczyła w wycieczce do Siedlec szlakiem „Drogi do Niepodległości”. Odwiedziliśmy Nowe Iganie, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający bitwę stoczoną 10 kwietnia 1831 r., w okresie powstania listopadowego. Wtedy Polacy, pod dowództwem gen. Ignacego Prądzyńskiego, zwyciężyli wojska rosyjskie. Na froncie pomnika umieszczony jest Krzyż Virtuti Militari z datą bitwy, z tyłu wyryte są nazwy walczących oddziałów.

Zwiedziliśmy również Katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny –świątynię  w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego, która obchodzi 100. rocznicę erygowania. Byliśmy również w Muzeum Diecezjalnym na wystawie Ars Sacra El Greca poświęconej rocznicom: 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100. rocznicy utworzenia Muzeum Diecezjalnego w Sielcach.

Celem wycieczki było pogłębianie wiedzy historycznej, a także odwiedzenie miejsc upamiętniających drogę Polski do niepodległości.

Wycieczkę zorganizowały panie: Agnieszka Tomasiak i Agnieszka Zarzycka.Galeria