Europejski Dzień Języków

Młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie wzięli udział lub sami poprowadzili szereg działań związanych z tym świętem.
25 września, dla podopiecznych dziennego domu opieki Senior Wigor oraz w Środowiskowego Domu Samopomocy w Anielinie, odbyła się lekcja języka angielskiego na temat flag i narodowości.Podczas zajęć uczennice z klasy 2wb - Karolina i Milena - uczyły seniorów nazw państw w języku angielskim. Następnie seniorzy podzielili się z młodzieżą wiedzą na temat tradycyjnych potraw regionu sprzed kilkudziesięciu lat. Lekcje przygotowała p. I. Świć i p. L. Grono
Tego samego dnia odbyły się warsztaty językowe pt. „ English is fun” dla podopiecznych klubu osiedlowego „Od juniora do seniora”. Grupa uczestnicząca w zajęciach chętnie uczyła się nowego słownictwa i pracowała nad zadaniami. Zajęcia te zorganizowała p. M. Goławska wraz z uczniami klasy 4 tha.
26 września, podczas długiej przerwy, uczniowie prezentowali ciekawostki o języku, a najodważniejsi z zainteresowanych próbowali swoich sił w rozwiązywaniu quizów i łamańców językowych związanychz etymologią wybranych słów w różnych językach oraz kulturą języka. Na zajęciach języka angielskiego uczniowie brali udział w lekcji multimedialnej, przygotowanej przez p. Świć, dotyczącej historii języka i pochodzenia najważniejszych słów w różnych językach.
P. A Krasuska –Skiba zaproponowała uczniom wspólne nagrywanie scenek językowych związanych z obsługą klienta w hotelu i restauracji. Wykorzystanie narzędzi cyfrowych do nauki języka angielskiego zawodowego bardzo spodobało się uczniom, którzy z ochotą wzięli udział w tak odmiennych zajęciach.
W związku z obchodami Europejskiego Dnia Języków ogłoszono też dwa konkursy: na plakat najciekawiej prezentujący powiedzenia/ przysłowia językowe oraz zaprojektowanie logo na koszulki- „EDL T-shirt Contest”. Najładniejszy plakat zaprojektowała i zwyciężczynią konkursu została Klaudia Dmuchowska z klasy 4 tk. Nad przebiegiem tego działania czuwała p. A. Rychta. Rozstrzygnięcie konkursu na logo z okazji EDL nastąpi w połowie października. Zainteresowanym informacji udzielała p. A. Krasuska – Skiba.
27 września, na zakończenie obchodów EDJ, uczniowie klasy czwartej kształcący się w zawodzie kelner uczestniczyli w warsztatach językowychorganizowanych przez Studium Języków Obcych w Siedlcach. Spotkanie, adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dotyczyło interferencji językowej, odmian języka oraz idiomów w nich występujących.
Organizatorzy szkolnego Europejskiego Dnia Języków dziękują wszystkim za udział w przedsięwzięciach.