Kształcenie zawodowe szansą na przyszłość – edycja III”

Kształcenie zawodowe szansą na przyszłość – edycja III”

   Dnia 26 marca 2015 r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie odbyło się seminarium pod nazwą „Kształcenie zawodowe szansą na przyszłość – III edycja” zorganizowane w ramach projektu „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny w partnerstwie z ZS Nr 2. Honorowy patronat nad seminarium objął Starosta Łukowski.
   W seminarium wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, zaproszeni goście z uczelni wyższych, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i Biura Planowania Przestrzennego w Lublinie. Lidera - Fundację Rozwoju Lubelszczyzny reprezentowali: prezes oraz koordynator główny projektu, zaś Partnera: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. 
   Spotkanie rozpoczął Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie p. Krzysztof Okliński, który przypomniał, że celem spotkania jest zapoznanie się z problematyką pozyskiwania i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych na Lubelszczyźnie oraz przyjrzenie się prognozom rynku pracy pod kątem zatrudniania kadr przygotowanych do pracy w branży OZE. Następnie głos zabrał p. Janusz Kozioł - Starosta Łukowski, który mówił o roli projektów dofinansowywanych z funduszy Unii Europejskiej, które ułatwiają zdobywać dodatkowe kompetencje i przyczyniają się do zmian w wielu sferach życia, także edukacyjnej. W dalszej kolejności Prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny – p. Henryk Łucjan przedstawił działania Fundacji podejmowane w celu wsparcia samorządów oraz innych instytucji i prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju alternatywnych sposobów pozyskiwania energii. Koordynatorka projektu „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego” – p. Sylwia Romańska-Węzik przedstawiła główne założenia oraz osiągnięcia projektu. Osią spotkania były prelekcje wygłoszone przez zaproszonych gości. Prof. dr inż. Ryszard Tytko – pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autor podręczników o odnawialnych źródłach energii wygłosił prelekcję na temat: „Nowy model funkcjonowania szkoły zawodowej - rozwój edukacji poprzez współpracę z biznesem”. W swojej wypowiedzi podkreślił wagę rzetelnego kształcenia przyszłych kadr. Zwrócił też uwagę na potrzebę jak najwcześniejszego specjalizowania się w konkretnej dziedzinie z danej branży oraz twórczego rozwiązywania problemów pojawiających się w procesie nauczania i uczenia się. 
Następnie głos zabrał p. Sławomir Najdychor – dyrektor Bioenergy System II, który wygłosił prelekcję na temat „Lubelski Dom Efektywny Energetycznie – zrównoważone rozwiązanie problemów budownictwa mieszkaniowego”. Omówił zagadnienia związane z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań energetycznych w domach budowanych metodą opracowaną przez firmę, którą reprezentuje. Kolejną występującą osobą był p. Sylwester Becz z Biura Planowania Przestrzennego w Lublinie, który mówił na temat: „Potencjału i przestrzennego uwarunkowania rozwoju energetyki odnawialnej w Województwie Lubelskim”. Prelegent przedstawił dane dotyczące stanu rozwoju energetyki odnawialnej i produkcji energii ze źródeł odnawialnych w województwie lubelskim oraz wyjaśnił uwarunkowania niezbędne do korzystania z zainstalowanych urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych. 
Następnie głos zabrała p. Marta Sokołowska – studentka Politechniki Lubelskiej, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowców „Grupa Ogniwo”. W czasie wystąpienia „Startuj z energią – jak kompletować pakiet swoich umiejętności, narzędzi i doświadczenia już teraz” zwracała się głównie do obecnej młodzieży, której kompleksowo przedstawiła rolę automotywacji w rozwoju ścieżki kariery zawodowej. Jako ostatni głos zabrał p. Jan Dobrzański z Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który zaprezentował wystąpienie pt. „Możliwości rozwoju i finansowanie energetyki odnawialnej w nowej perspektywie RPO WL 2014-2020”. Zapoznał zebranych z planami dofinansowania projektów z funduszy UE.
   Seminarium podsumował dyrektor ZS Nr 2 w Łukowie p. Krzysztof Okliński.

O seminarium można znaleźć też informacje pod adresem:
http://www.telewizja.lukow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4843:odnawialne-roda-energii&catid=34:aktualnosci&Itemid=67

 dsc02673