„Miłość ojczyzny naszym prawem i obowiązkiem”

 „Miłość ojczyzny naszym prawem i obowiązkiem” – to tytuł programu realizowanego w Zespole Szkół nr 2 w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W szkole zaplanowano szereg przedsięwzięć edukacyjnych mających na celu rozbudzenie wśród uczniów poczucia tożsamości i dumy narodowej, zainteresowania historią Polski i Łukowa z okresu walk o wolność. Jednym 

z planowanych działań jest udział młodzieży w wycieczkach edukacyjnych: „Szlakiem czynu niepodległościowego”.

19 października 2018 r. uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy szlakiem: „Warszawa 1918 – 1920 – odzyskana i obroniona Niepodległość”. Ta lekcja historii i patriotyzmu rozpoczęła się na placu Weteranów 1863 roku przed Katedrą warszawsko-praską pw. św. Michała Archanioła.

 i św. Floriana Męczennika, gdzie znajduje się pomnik ks. Ignacego Skorupki. To właśnie z tego miejsca ks. Ignacy Skorupka, kapelan 1. batalionu 236 Ochotniczego Pułku Piechoty Legii Akademickiej wyruszył do walki w Bitwie Warszawskiej, w której zginął udzielając żołnierzowi ostatniego namaszczenia w walce pod Ossowem. Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie młodzież w ogromnym skupieniu, zadumie i modlitwie oddała hołd  żołnierzom poległym podczas wojny polsko- bolszewickiej w 1920 r.  harcerzom – z Szarych  Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz  żołnierzom wyklętym – ofiarom stalinowskich represji w Polsce po II wojnie światowej zamordowanych przez komunistyczne władze w więzieniu mokotowskim w Warszawie.  Byliśmy również  przy pomniku Józefa Piłsudskiego i Grobie Nieznanego Żołnierza, czyli Ołtarzu Ojczyzny (miejscu złożenia szczątków bezimiennego żołnierza z pobojowiska lwowskiego). Zwiedziliśmy również bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, w podziemiach której znajdują się  pomniki, popiersia i tablice ku czci znanych Polaków (Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Stefana Starzyńskiego, Jana Pawła II oraz żołnierzy poległych w latach 1920, 1939, 1944).

We wrześniu i październiku młodzież szkoły uczestniczyła także w wycieczkach klasowych po regionie. Uczniowie w ramach zajęć z wychowawcą odwiedzili cmentarz wojskowy przy ulicy Strzelniczej, który jest jednym z największych cmentarzy wojennych na terenie województwa lubelskiego. Znajdują się tu  groby żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i w czasie wojny polsko – bolszewickiej oraz  pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie 1920 r.

Odbyły się również wycieczki do  miejsc  upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości znajdujących się na terenie miasta (tablica upamiętniająca ks. Stanisława Brzóskę, pomnik Powstańców 1863 na placu G. Narutowicza, głaz z tablicą, „mówiący kamień” poświęcony ks. Stanisławowi Brzósce i Franciszkowi Wilczyńskiemu w parku Miejskim,  tablica  Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej).  

Dzięki odbytym wycieczkom młodzież Zespołu Szkół nr 2 pogłębiła i usystematyzowała wiedzę o wydarzeniach, miejscach i sylwetkach wybitnych Polaków związanych z odzyskaniem Niepodległości w wymiarze państwowym i lokalnym.

Realizację programu „Miłość ojczyzny naszym prawem i obowiązkiem” koordynują panie: Agnieszka Tomasiak i Agnieszka Zarzycka.


Galeria