Nie oceniam. AKCEPTUJĘ. Ogólnopolski Dzień Walki z DEPRESJĄ

23 lutego w Polsce obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Depresja to CHOROBA, a nie chwilowa słabość, która sama minie. Depresja to ciągły smutek, brak motywacji do działania, stałe poczucie winy, niska samoocena, myśli samobójcze, zaburzenia snu, apetytu, koncentracji, bóle brzucha, bóle głowy i mięśni.

DEPRESJA to CHOROBA, którą się leczy, a nie pozostawia samą sobie. Leczenie depresji to skuteczna psychoterapia, farmakoterapia, wsparcie rodziny i najbliższych.. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą co do częstości występowania chorobą na świecie. W czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polaków chorych na depresję.

Nie lekceważ objawów jeśli u Ciebie występują. Powiedz o nich rodzinie, przyjacielowi, wychowawcy, pielęgniarce szkolnej. Zgłoś się do psychologa, pedagoga. Na pewno znajdzie się ktoś, kto Ci pomorze. Nie jesteś sam! Jeśli nie jesteś gotowy by o tym rozmawiać z kimś bliskim, skorzystaj z pomocy telefonicznej bądź on-line. 

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

(22) 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

800121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

sposobynadepresje.pl

wyleczdepresje.pl

twarzedepresji.pl

A może znasz osobę, która choruje na depresję? Zapoznaj się więc z krótkimi filmikami pokazującymi jak wspierać osobę z depresją.


Depresja jest ślepa. Nie nawiązuje kontaktu,
nie dostrzega możliwości pomocy.
„Weź się w garść”, mówią bliscy…
To tak jakby człowiekowi bez nóg powiedzieć:
„Pobiegaj sobie”…..

B. Pietkiewicz

Psycholog i Pedagog szkolny
Galeria