Ogólnopolskiego Konkursu Prawniczego „Sprzeciw”

Uczennice ZS Nr 2 w Łukowie
w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prawniczego „Sprzeciw”.

Dnia 21.04.2016 uczennice Zespołu Szkół Nr 2: Ola Stachniak, Żaneta Warda, Dorota Orlicz, Małgorzata Chojniak z klasy III THB, Weronika Tomaszewska z klasy I TK oraz Małgorzata Futera z klasy IV THA wzięły udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prawniczego „Sprzeciw”, który został zorganizowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski i jest kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy prawniczej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
   Pierwsze zadanie konkursowe to zaprezentowanie umiejętności zredagowania pisma procesowego, jakim był akt oskarżenia z właściwie wskazaną kwalifikacją prawną czynu opisanego w casusie. W ocenie jurorów praca uczennic z naszej szkoły wypadła najlepiej spośród wszystkich startujących drużyn.
   W drugiej części konkursu startujący brali udział w symulacji rozpraw sądowych. Wcielali się oni w rolę uczestników procesu: oskarżonych, adwokatów, świadków oraz prokuratorów. Jury, złożone z sędziów i adwokatów, w trakcie oceny pozorowanych procesów brało pod uwagę: zachowanie na sali sądowej, umiejętność błyskawicznego podejmowania decyzji oraz radzenia sobie ze stresem.
W ostatecznej klasyfikacji konkursowej reprezentantki naszej szkoły zajęły IV miejsce.
   Drużynę ZS Nr 2 do symulacji procesowych przygotowywały: p. Joanna Pucyk - nauczycielka języka polskiego oraz  p. Elwira Janiak – szkolna psycholog.