Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Twój najwierniejszy lekarz to Twoja wiedza.
Czuwa nad Twoim zdrowiem całe Twoje życie.
Jak dobry jest ten lekarz? To już zależy od Ciebie.”
M. Deluga

28.10.2021 r. w Zespole Szkół nr 2 w Łukowie odbyły się przedsięwzięcia, których celem było zwrócenie uwagi uczniów na problematykę profilaktyki nowotworu piersi.  Działania zostały zorganizowane, aby przypomnieć młodzieży, że październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.
Wszyscy członkowie społeczności szkolnej, którzy chcieli okazać solidarność i wsparcie  osobom chorymi na raka piersi przypięli różowe kokardki – symbol walki z chorobą. Na szkolnych korytarzach rozmieszczone zostały plakaty i gazetka zwracające uwagę na profilaktykę raka piersi. Osoby zainteresowane mogły zaopatrzyć się w ulotki dotyczące samobadania.  Uczennice klasy III HGB oraz IV TH wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które poprowadziła p. Katarzyna Zdunek – szkolna pielęgniarka. Prowadząca zapoznała słuchaczki z powagą problemu poprzez prezentację statystyk występowania raka piersi wśród młodych kobiet oraz omówiła potencjalne przyczyny i sposoby zapobiegania zachorowaniom.
Głównym celem akcji było uświadomienie młodzieży wagi profilaktyki, konieczności samoobserwacji i potrzeby korzystania z usług specjalistów.
Przedsięwzięcie zorganizowane przez p. Anitę Olszewską i p. Agatę Krasuską – Skiba jest elementem realizacji szkolnego Programu profilaktyczno-wychowawczego.