Światowy Dzień Zdrowia 2021

Co roku w ZS nr 2 odbywają się szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia i upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. W ubiegłym roku i w tym roku ten dzień był i jest szczególny…W obecnej sytuacji słowa Arthura Schopenhaura ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” nabierają szczególnego znaczenia.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów dotyczy budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata – „Ratujmy życie ! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof ! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne !”

Szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia 2021 będą odbywały się on-line. Zapraszamy Was do wzięcia udziału w następujących przedsięwzięciach:

Zachęcamy do zapoznania się z hasłami zamieszczonymi na oficjalnych plakatach opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia: „We agree that health is a right not a privilege. It’s time to build a fairer helathier world for everyone everywhere” oraz „We must get health services to all communities. It’s time to build a fairer healthier world for everyone everywhere” i proponujemy wysłanie dłuższej wypowiedzi pisemnej (150-250 słów) w języku angielskim, w której odniesiecie się do tego hasła, napiszecie swoje przemyślenia dotyczące budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata. Prace wysyłamy w treści wiadomości na e-dzienniku do  p. Magdaleny Goławskiej do dnia 12 kwietnia. (Plakaty znajdują się w załącznikach do tej informacji)

Macie także możliwość wzięcia udziału w konkursie przedmiotowym języka angielskiego pod hasłem „HEALTH MATTERS” dla uczniów klas I-III technikum. Konkurs polega na pracy z tekstem źródłowym i rozwiązywaniu zadań sprawdzających rozumienie czytanego tekstu o tematyce: ZDROWIE-poziom B2/C1. Konkurs zostanie przeprowadzony 8 kwietnia o godzinie 13.00.  Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie zgłaszają się do nauczycieli języka angielskiego naszej szkoły do dnia 7 kwietnia do godziny 15.00. W zgłoszeniu należy podać dane ucznia oraz jego adres e-mail, na który zostanie przesłany link do konkursu. Formularze zgłoszeniowe są dostępne u nauczycieli języka angielskiego. Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne. W związku z tym, rozumiemy, że wsparcie psychologiczne jest nam bardzo potrzebne. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli, przypominamy iż w szkole funkcjonuje ,,Grupa wsparcia” prowadzona przez szkolnych specjalistów. To łatwy i szybki dostęp do specjalisty, który może pomóc praktycznie każdemu, kto zdecyduje się na tę formę podzielenia się przerastającymi go problemami. Wyjście z błędnego koła przytłaczających kłopotów: z samym sobą, z najbliższymi osobami lub z tymi, z którymi pracujemy na co dzień, możliwe jest, jeśli otrzyma się właściwą pomoc. Taką opcją może być właśnie ,,Grupa wsparcia”. Konsultacje odbywają się poprzez platformę Teams bądź telefonicznie.

Inicjatorką obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest p. Magdalena Goławska- szkolny koordynator programów edukacyjno-profilaktycznych „ARS, czyli jak dbać o miłość” i „Wybierz życie, pierwszy krok” we współpracy z Zespołem Nauczycieli Języków Obcych, Pedagogiem i Psychologiem Szkolnym oraz Rzecznikiem Praw Ucznia.