ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2022

7 kwietnia 2022 r. odbyły się szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia 2022, którego hasło przewodnie brzmiało: „Nasza planeta, nasze zdrowie”. 

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia na holu pierwszego piętra pojawiło się mnóstwo różnorodnych stoisk propagujących zdrowie, zdrowy styl życia oraz profilaktykę zdrowotną. 

Dużą popularnością wśród uczniów cieszyła się opcja dokonania pomiaru składu ciała czyli ilościowa analiza komponentów składu ciała ludzkiego z wykorzystaniem innowacyjnej technologii BIA - bioimpedancji elektrycznej. 

Młodzi kierowcy oraz kandydaci na kierujących pojazdami w ramach przedsięwzięcia:  ,,Świat widziany przez alkogogle” mogli przekonać się, przymierzając specjalnie skonstruowane okulary, jak niebezpieczne jest kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. Celem akcji było uświadomienie uczniom szkodliwości działania alkoholu i substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. 

Zaprezentowane też zostały programy edukacyjno-profilaktyczne: „ARS czyli jak dbać o miłość”, „Wybierz życie, pierwszy krok” oraz „Znamię- znam je?” i „Podstępne WZW”. Samorząd Uczniowski dzielił się z rówieśnikami  informacjami dotyczącymi profilaktyki na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom.

Technicy usług kelnerskich edukowali koleżanki i kolegów w zakresie możliwości samodzielnego przygotowywania napojów izotonicznych i przekonywali o ich wyższości nad „gotowcami” ze sklepu.  

Nie zabrakło też możliwości skorzystania z pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru. Młodzież zapoznała się także z bogatą ofertą książek na temat zdrowia dostępnych w bibliotece szkolnej oraz obejrzała przygotowane przez uczniów filmiki o naszej planecie. 

Podczas obchodów nastąpiło też rozstrzygnięcie i nagrodzenie zwycięzców konkursu z zakresu profilaktyki uzależnień. Dodatkowo, w ramach profilaktyki zdrowia, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w przedmiotowym konkursie z języka angielskiego o zdrowiu „HEALTH MATTERS”. 

W przedsięwzięciu zorganizowanym w Zespole Szkół nr 2 w Łukowie wzięły udział  przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łukowie z sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. 

Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2022 koordynowała p. A. Olszewska, a poszczególne stanowiska zorganizowały: p. L. Grono, p. E. Krüger, p. I. Kalczewska, p. A.Cichosz, p. M. Tomaszewska-Madej, p. A.Rychta oraz p. K. Zdunek.