Twoja krew, moje życie

W dniach 22-26 listopada przypadają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Co roku Zespół Szkół nr 2 w Łukowie aktywnie włączał się w obchody poprzez organizację różnych akcji na terenie szkoły, w tym wyjścia do Terenowego Oddziału Krwiodawstwa w Łukowie. Ze względu na sytuację pandemiczną niemożliwa jest kontynuacja dotychczasowych działań. Aby jednak podtrzymać  tradycję obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa serdecznie zachęcamy wszystkich pełnoletnich uczniów uczęszczających do naszej szkoły do indywidualnego oddawania krwi. 

Krew to jedyny lek, którego nie można w żaden sposób wyprodukować, a jego   źródłem jest zdrowy człowiek. Drodzy Uczniowie na Waszą krew czekają chorzy i poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Krwotoki, przeszczepy organów, zabiegi chirurgiczne, hemofilia również wymagają stosowania transfuzji krwi lub preparatów krwiopochodnych. Jest też wiele chorób, które leczy się, uzupełniając brakujące elementy krwi. 

Jak się przygotować do oddania krwi?

- przyjdź  wypoczęty i wyspany,

- przynajmniej dzień wcześniej wypij ok. 2 litrów płynów (woda ,soki, herbata),

- nie pij alkoholu 2 doby przed oddaniem krwi,

- zjedz lekki posiłek, unikaj produktów tłustych (np. żółtego sera, pasztetu, majonezu, śmietany, kremowych ciast) oraz smażonych (boczku, jajecznicy itp.)

- weź ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy) ze zdjęciem i nr PESEL

W linkach więcej informacji dla krwiodawców:

http://www.rckik.lublin.pl/kto-moze-zostac-krwiodawca.html

http://www.rckik.lublin.pl/droga-dawcy.html


Gdzie oddać krew w Łukowie?

W Oddziale Terenowym CZASOWO PRZENIESIONYM na ul. Staropijarską 3 - w budynku "ŁUKSJA" w Łukowie (p.III) - wejście od ul. Spółdzielczej

Rejestracja dawców: poniedziałek - piątek 7:00-11:30


Uczniów, którzy oddadzą krew prosimy o indywidualne zgłaszanie tego faktu poprzez e-dziennik Rzecznikowi Praw Ucznia w Zespole Szkół nr 2 – p. Agnieszce Kołodziej. 

Czekają na Was niespodzianki!!