Udział uczniów ZS nr 2 w sesji popularnonaukowej „Świętochowski z

11.10.2019 r. 18 uczniów klas IV TH, IV TE i I TEG ZS nr 2 wyjechało wraz z nauczycielką języka polskiego – p. Joanną Pucyk do Miejskiego Domu Kultury w Stoczku Łukowskim, by uczestniczyć w uroczystej sesji popularnonaukowej będącej podsumowaniem obchodów Roku Aleksandra Świętochowskiego w miejscu jego urodzenia. Po powitaniu zaproszonych gości przez organizatorów spotkania głos zabrali prelegenci. Jako pierwszy wystąpił dr Dawid Maria Osiński z Wydziału Polonistyki UW. Jego wykład nt. „Człowiek i świat. Dylematy poznawcze Aleksandra Świętochowskiego” z całą pewnością pogłębił wiedzę uczestników spotkania o Hetmanie  polskiego pozytywizmu. Drugi wykład nt. „Aleksander Świętochowski w Gołotczyźnie” wygłosił p. Jarosław Wałaszyk – Kustosz i Kierownik Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie - Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Ta  prelekcja  dotyczyła nie tylko szczegółów biografii naszego patrona, ale także jego pasji społecznikowskiej oraz funkcjonowania, założonych przez pisarza i hrabiankę Aleksandrę Bąkowską, szkół  w Gołotczyźnie. Pracownik placówki muzealnej odczytał  niezmiernie interesujące fragmenty korespondencji Aleksandra Świętochowskiego. Trzecim prelegentem był dr Janusz Kłapeć z Zakładu Historii Najnowszej UMCS w Lublinie. Pracownik naukowy wygłosił wykład nt. „Aleksander Świętochowski wobec ruchu ludowego”. Uczestnicy sesji z zainteresowaniem obejrzeli reportaż filmowy „Hetman polskiego pozytywizmu” zrealizowany przez młodzież z Koła Dziennikarskiego działającego przy ZS w Stoczku Łukowskim.

Udział  młodzieży ZS nr 2 w Łukowie  w spotkaniu poświęconym patronowi szkoły przyczyni się do promocji naszej placówki oświatowej w społeczności lokalnej i utrwali więź uczniów z sylwetką Aleksandra Świętochowskiego.