„WOLNOŚĆ JEST NAM ZADANA…” - MŁODZIEŻ W SEJMIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

12 grudnia 2018 r. uczniowie klasy II TH, II TK i IV TE uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, której celem było odwiedzenie grobu i muzeum  Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

W przededniu 37. rocznicy wprowadzenia  stanu wojennego uczniowie uczestniczyli w lekcji historii w muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, które mieści się w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Lekcję poprowadził świadek życia ks. Jerzego – pan Andrzej, który opowiedział  o życiu i śmierci Błogosławionego Męczennika. W chwili zadumy młodzież zapaliła znicz przy grobie Błogosławionego Ks. Jerzego modląc się za wszystkie ofiary niszczycielskiego ustroju.

Następnym punktem programu był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Młodzież miała możliwość zwiedzić Sejm dzięki zaproszeniu Pana Posła Marcina Duszka oraz Posła Ziemi Łukowskiej Krzysztofa Głuchowskiego i Pana Senatora Stanisława Gogacza. Parlamentarzyści opowiedzieli uczniom o swojej pracy, oprowadzili po budynkach sejmowych, nawiązali do historii parlamentaryzmu polskiego. Młodzież mogła również obserwować obrady Sejmu, podczas których została przywitana przez wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. Wycieczka zakończyła się wspólnym obiadem młodzieży z Panami Posłami w restauracji poselskiej.

Wycieczka ta była dla uczniów bardzo ważną lekcją historii – pomogła zrozumieć zmiany jakie nastąpiły w Polsce. Młodzież mogła uczcić pamięć ludzi, którzy walczyli o wolność Ojczyzny oraz zapoznać się z historią życia i męczeństwa  Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Mogła zobaczyć pracę wolnego, demokratycznego Polskiego Parlamentu w 550 rocznicę jego powstania.

Wyjazd zorganizował ks. dk. Przemysł Matuszewski przy współpracy Pana Posła Marcina Duszka i Pana Posła Krzysztofa Głuchowskiego oraz panie: Agnieszka Tomasiak i Agnieszka Zarzycka.