Wyjazd do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

15 września 2023 r.  grupa 18 uczniów z klas: II TH, II TTŻA i II TTŻB wzięła udział w wyjeździe do Muzeum Pałacu Króla  Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Nasza młodzież po przyjeździe do miejsca docelowego, udała się do wnętrz pałacowych, by uczestniczyć w lekcji muzealnej „Na sarmackim dworze”. Podczas zwiedzania młodzież poznała sylwetkę króla Jana, który wybudował swą rezydencję na wsi położonej niedaleko Warszawy. Monarcha cieszył się przepięknym otoczeniem przyrody, osobiście nadzorował prace związane z uprawą roli i ogrodu, gdzie posadzono jarzyny i drzewa owocowe. Pan przewodnik przybliżył biografię króla, akcentując jego patriotyczną postawę oraz zasługi w obronie ojczyzny. Zwiedzający mogli przymierzyć elementy staropolskiego stroju: żupan, kontusz, pas, kołpak. Wszystkim podobały się dekoracje i dzieła sztuki oraz wystrój zwiedzanych sal pałacowych. Po wizycie w wilanowskim muzeum uczestnicy wycieczki udali się z p. rekonstruktorką historyczną do ogrodu poużytkowego, gdzie mogli podziwiać bioróżnorodność oraz rozpoznawać rzadko spotykane współcześnie warzywa: topinambur, skorzonerę oraz jarzynę marek kucmerka. Dawniej potrawy  z tych warzyw często gościły na stołach pałacu królewskiego. Następnie nasza młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych „Potrzeby ogrodne”. W towarzystwie profesjonalnych kucharzy przygotowała m.in. następujące potrawy: pęczak z parmezanem, zrazy z polędwiczki cielęcej wypełnionej farszem z fig i śliwek, gąszcz z szałwii, chipsy z jarmużu, warzywa z sosem winegret. Wszystkim smakował obiad i deser, czyli ptyś z kremem w syropie owocowym.

Dzięki tym warsztatom młodzież naszej szkoły zdobyła wiedzę i nabyła umiejętności  w dziedzinie historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wyjazd zorganizowały: p. Joanna Pucyk i p. Anna Przeździak.