WYJAZD MŁODZIEŻY DO MUZEUM PAŁACU KRÓLA JANA III W WILANOWIE

27.02.2023 r. 18 uczniów klas technikum udało się po raz kolejny do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, aby uczestniczyć w warsztatach „Roztańczony dwór” oraz zajęciach kulinarnych „W staropolskiej kuchni”.

Młodzież naszej szkoły dowiedziała się, że na dworze Jana i Marysieńki Sobieskich ulubioną formą spędzania czasu były tańce. Uczestnicy zabaw dworskich znali doskonale dobre maniery i obyczaje. Odznaczali się kondycją fizyczną, elegancją, wdziękiem. Tańce kształtowały nie tylko prostą sylwetkę, ale sprzyjały też nawiązywaniu i umacnianiu relacji interpersonalnych. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie nauczyli się dworskich ukłonów, kroków i układów  w dawnym tańcu. Każdy mógł przymierzyć elegancki strój z epoki baroku, poznać  typowe obyczaje siedemnastowieczne i wysłuchać dźwięcznych melodii  z tamtych lat. Zajęcia kulinarne „W staropolskiej kuchni” odbywały się  w willi Intrata. Mieszkańcy i goście wilanowskiego pałacu preferowali wysublimowane i kontrastowe połączenia smakowe, spożywali na co dzień i od święta dania typowe dla kuchni Wschodu i Zachodu. W epoce baroku na stole serwowano dania z dziczyzny, drobiu i ryb. W części praktycznej warsztatów nasi uczniowie kształcili umiejętności  historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wraz z edukatorami przygotowali wykwintne potrawy: kurę spaloną, sos królowej, kaszę po węgiersku z młodych bań, pasternak w cieście, a  na deser dynię z gruszką warzoną. Młodzi adepci kuchni staropolskiej nakryli do stołu  i przystąpili do degustacji przyrządzonych przez siebie potraw.

Uczestnicy wycieczki, w miłym nastroju, pełni wrażeń udali się w podróż powrotną do domu.

Wyjazd edukacyjny zorganizowały współpracujące z Muzeum w Wilanowie: p. Anna Przeździak i p. Joanna Pucyk.