ZS nr 2 NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym przesłaniem obchodzonego święta jest podnoszenie świadomości społecznej i wiedzy na temat autyzmu.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym powodującym trudności w prawidłowym funkcjonowaniu sfery społecznej, emocjonalnej, poznawczej oraz w komunikowaniu się z innymi osobami. Autyzm nie jest chorobą, gdyż nie można go wyleczyć, a ze względu na to, że jest to zaburzenie coraz bardziej powszechne, warto być świadomym, czym jest autyzm i jak zachować się w kontaktach z osobami ze spektrum. Dlatego 2 kwietnia 2019 roku nasza szkoła „zaświeciła się na niebiesko” – nauczyciele i uczniowie na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem oraz ich rodzinami, ubrali się na niebiesko.

Dodatkowo koordynatorki akcji opracowały ulotki i materiały edukacyjne, które rozpowszechniano wśród całej społeczności szkolnej. Młodzież, by poszerzyć swoją wiedzę na ten temat,  miała okazję skorzystać ze specjalne przygotowanych stoisk informacyjnych dotyczących zaburzeń ze spektrum autyzmu. Innym działaniem w ramach akcji  było symboliczne „zaświecenie" lampki na niebiesko w celu zsolidaryzowania się ze wszystkimi osobami ze spektrum autyzmu na całym świecie.

Ponadto uczniowie wraz z opiekunami tego samego dnia wzięli udział w Niebieskim Biegu zorganizowanym z inicjatywy Łukowskiego Stowarzyszenia Wspierania Osób z Autyzmem i ich Rodzin „Labirynt” oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Warunkiem udziału w imprezie było posiadanie niebieskiego elementu ubioru lub gadżetu w tym kolorze. Po zakończeniu biegu każda z placówek, która wzięła udział w akcji, otrzymała pamiątkowy dyplom.

Wszystkie przedsięwzięcia w ramach Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu w naszej szkole koordynowane były przez: p.I.Opolską, p.I.Świć i  p.A.Olszewską.