Handel ludzmi

Choć do wakacji pozostaje jeszcze trochę czasu, już teraz warto rozmawiać o zagrożeniach związanych z wakacyjnymi wyjazdami. 

Trzeba podkreślić znaczenie zapobiegania zjawiskom handlu ludźmi. Decydując się na pracę za granicą trzeba wiedzieć, że niezależnie od sytuacji, nikt nie ma prawa nas więzić, przetrzymywać lub zmuszać do czegokolwiek. Warto wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc.

O problemie, jakim jest handel ludźmi, należy pamiętać każdego dnia, nie tylko w okresie wakacji czy urlopów. Handlarze ludźmi, zwłaszcza latem, zbierają coraz większe żniwo. Ofiarami przestępców najczęściej są młode kobiety, ale i samotni mężczyźni, którzy są zmuszani do prostytucji. Handel ludźmi jest trudny do wykrycia. Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, kradzież tożsamości.

Wbrew powszechnej opinii, zagrożone są nie tylko kobiety, sprzedawane jako „seksualne niewolnice”, lecz także potencjalnie każdy człowiek. Zjawisko handlu ludźmi dotyczy bowiem różnych form wykorzystywania drugiego człowieka. Ich wspólnym mianownikiem jest to, iż ofiary handlu ludźmi są zmuszane przemocą psychiczną i fizyczną, szantażem, groźbami do pracy, za którą nie otrzymują wcale bądź dostają znikomą zapłatę.

Dzieci, ofiary handlu ludźmi, przeznaczane są do różnorakich celów: do przemytu narkotyków i popełniania innych przestępstw, do żebractwa, do pracy niewolniczej, do nielegalnych adopcji, do usług seksualnych i do produkcji pornografii dziecięcej. Co więcej, angażowanie dzieci nie tylko do żebractwa czy do popełniania lekkich przestępstw, lecz także do przemytu narkotyków staje się zjawiskiem coraz częstszym. Dzieci wzbudzają mniej podejrzeń i nie są narażone na odpowiedzialność karną, więc się do tego celu nadają. Zdarzają się również przypadki handlu narządami dzieci do transplantacji, a nawet do praktyk satanistycznych i rytuałów voodoo.

Młodzi ludzie często organizując różne wyjazdy, działają pod wpływem chwili, opierając się na nowo nawiązanych znajomościach. Bywa, że propozycję wyjazdu za granicę do pracy wakacyjnej otrzymują od osób poznanych na dyskotece, przez Internet lub za pośrednictwem innych – dopiero co poznanych osób. Praca w charakterze opiekunki do dzieci, barmanki czy hostessy lub w rolnictwie nie wymaga kwalifikacji czy szczególnych umiejętności. Perspektywa zarobienia własnych pieniędzy i przeżycia wakacyjnej przygody kusi. Niekiedy zdarza się, że wakacyjna przygoda przeradza się w koszmar. Organizowany naprędce wyjazd – bez pieniędzy na powrót, często bez znajomości języka i bez wiedzy o tym, gdzie i jak szukać pomocy, stawia taką osobę w sytuacji ofiary – uzależnionej finansowo i psychicznie od organizatorów wyjazdu. 

ZABIERANY PASZPORT I DOKUMENTY, NIEWOLNICZE DŁUGI ZA „UTRZYMANIE” ORAZ KONIECZNOŚĆ ICH ODPRACOWYWANIA, WYKORZYSTYWANIE, PRZYMUS, ZŁE WARUNKI BYTOWE, OGRANICZANIE WOLNOŚCI, GWAŁT I WYKORZYSTYWANIE SEKSUALNE - TO CZĘSTE PROBLEMY, JAKIM MUSI STAWIĆ CZOŁA OSOBA, KTÓRA ZNALAZŁA SIĘ W TAKIEJ SYTUACJI. 

Wielu takich sytuacji można uniknąć zachowując rozsądek i rozwagę przy organizowaniu takiego wyjazdu. 

Warto zadbać o wszelkie formalności i dokumenty, aby nie uzależnić się od innych (mieć ważny paszport, pozwolenia, dokumenty potwierdzające kwalifikacje, których oczekuje pracodawca, ubezpieczenie – od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnie kosztów leczenia); dobrze jest mieć przy sobie także adres i numer telefonu polskiego konsulatu, numer telefonu Poland Direct, z kraju do którego zamierzamy wyjechać oraz telefon komórkowy z aktywnym roamingiem, a ponadto także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i pieniądze na powrót w razie gdyby oferta pracy okazała się fałszywa.

PORADNIK I WIELE CENNYCH WSKAZÓWEK ZWIĄZANYCH M.IN. Z BEZPIECZNYM WYJAZDEM ZA GRANICĘ, ZNALEŹĆ MOŻNA M.IN. NA PORTALU HANDELLUDZMI.EU.


Przydatne linki: http://www.lastrada.org.pl; http://msz.gov.pl; http://mswia.gov.pl; http://nfz.gov.pl

Opracowanie:  Anita Olszewska - pedagog szkolny