ABY PAMIĘĆ TRWAŁA

27 września młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Pieszym Rajdzie Szkół Ponadgimnazjalnych po rezerwacie leśnym „Jata” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Łukowie i Zespół Szkół nr 3. Celem rajdu było upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W rajdzie, śladami wojennej historii, uczestniczyli uczniowie klasy 1 TH i 3TK.

Lasy rezerwatu przyrody „Jata” były świadkami wielu walk o niepodległość naszej Ojczyzny. W czasie II wojny światowej doszło tutaj do starć Wojska Polskiego z agresorem niemieckim już w 1939 roku i oddziałów partyzanckich Armii Krajowej w 1944 roku. To właśnie w lasach Jaty ukrywali się polscy oficerowie i żołnierze w latach 1939 – 1944, a po zakończeniu wojny udzieliły one schronienia Żołnierzom Wyklętym.

Uczestnicy rajdu autokarami przejechali do leśniczówki w Żdżarach, a następnie leśną drogą udali się do cmentarza w Gręzówce, gdzie uczniowie złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku poświęconym żołnierzom, którzy zginęli w walkach we wrześniu 1939r. Udział w tym wydarzeniu był dla młodzieży lekcją historii i patriotyzmu. Zakończył się przy Zespole Szkół w Gręzówce wspólnym ogniskiem i odśpiewaniem pieśni patriotycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty udziału w rajdzie.

Opiekę nad młodzieżą sprawował p. Rafał Pycka


Galeria