AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE”

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”
Marek Edelman

29 kwietnia 2019 r. społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które wręczali nauczycielom oraz koleżankom i kolegom, przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Żonkile są symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przychodząc w rocznicę powstania pod Pomnik Bohaterów Getta składał bukiet żółtych kwiatów, by oddać hołd poległym towarzyszom.

Nauczyciele przeprowadzili lekcje o powstaniu w getcie warszawskim prezentując uczniom film edukacyjny: „Nie było żadnej nadziei”. Została również wykonana gazetka przybliżająca wszystkim cele akcji.

Koordynatorem akcji na terenie szkoły była p. Katarzyna Świderska.