Klasa I TE na farmie fotowoltaicznej

bordzilówka

W dniu 20 października uczniowie I klasy technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej udali się z wizytą do gminy Rossosz położonej w Dolinie Zielawy, gdzie powstała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,4 MW. Zbudowała ją spółka powołana przez lokalnych samorządowców. Inwestycja powstała na gruncie o powierzchni 3,5 ha, na którym zostało zamontowanych 5,5 tys. polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych.
Inwestycja kosztowała ok. 7,8 mln zł. Została sfinansowana z kredytu oraz 3,1 mln zł unijnej dotacji otrzymanej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego.
Celem wyjazdu było zapoznanie się z genezą i etapami wdrożenia inwestycji „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4MW w Dolinie Zielawy” jako przykład porozumienia partnerskiego gmin, zawartego w trosce o środowisko naturalne, opartego na zdobytym doświadczeniu, przy wykorzystaniu wsparcia Unii Europejskiej.
Uczniów oprowadzał i udzielał informacji Prezes Zarządu spółki partnerskiej gmin „Energia Dolina Zielawy Sp z o.o.” Pan Mateusz Majewski, który bardzo szczegółowo i interesująco opowiadał o funkcjonowaniu elektrowni fotowoltaicznej w Bordziłówce.
Na farmie PV zostały zamontowane zarówno panele krystaliczne jak i cienkowarstwowe, co pozwoli na porównanie ich uzysków energii.

Opiekunami wycieczki byli: p.Adam Sulej, p.Paweł Salamończyk.