„LITERATURA & KUCHNIA”

7 września 2019 r. 10 uczniów z klas: ITHGA, IITE, IVTH   udało się do Parku Miejskiego, by uczestniczyć w  akcji Narodowego Czytania . Podczas tegorocznej edycji tej cennej inicjatywy popularyzującej czytelnictwo przedstawiono fragmenty 8  nowel polskich. „Ucztę dla ucha i dla ducha” rozpoczął burmistrz p. Piotr Płudowski, czytając fragment utworu Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”. Następnie radni miejscy, czytelnicy Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Łukowie  , przedstawiciele Komendy Straży Pożarnej, pracownicy różnych instytucji, uczniowie łukowskich szkół  zapoznali zebranych z następującymi arcydziełami nowelistyki polskiej:„Katarynka” – Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” – Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego, „Sachem” – Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” z cyklu: „Pamiątki Soplicy” – Henryka Rzewuskiego. Warto zacytować wypowiedź prof. Piotra Glińskiego- ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wygłoszoną w Ogrodzie Saskim w W-wie podczas finału VIII edycji Narodowego Czytania:  „SNOBUJMY SIĘ NA CZYTANIE!”

Młodzież naszej szkoły  w sobotnie popołudnie udała się   na Plac Wolności i Solidarności, by uczestniczyć w innym, również interesującym,  wydarzeniu- Festiwalu Pierogów Świata. Ta potrawa gości na stołach w wielu zakątkach  naszego globu. Mieszkańcy Łukowa i okolic mieli możliwość  skosztowania pierogów perskich, japońskich, afgańskich, włoskich, chińskich, tybetańskich, indyjskich i  tradycyjnych polskich.

Inicjatorkami udziału uczniów w/w przedsięwzięciach były nauczycielki języka polskiego : p. Justyna Ostrzyżek oraz p. Joanna Pucyk.