ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH

Dnia 04.06.2018 r. w Zespole Szkół nr 2 w Łukowie odbyło się spotkanie młodzieży z klas: I TH, I TE, I WA, I WB, II TH, z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Tematyka zajęć dotyczyła zagadnienia ,,Odpowiedzialność prawna nieletniego w myśl ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich".

Podczas prelekcji funkcjonariusze przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa. Ostrzegali o zagrożeniach, jakie mogą pojawić się podczas zbliżających się wakacji oraz poinformowali o obowiązujących przepisach. Uwagę młodzieży zwrócono na odpowiedzialność prawną nieletnich w zakresie łamania prawa lub niestosowania się do obowiązujących norm społecznych. Uczniowie poznali zakresy pojęć: nieletni, czyn karalny i demoralizacja w rozumieniu prawa. W wystąpieniu szczególnie podkreślono zakres odpowiedzialności za swoje czyny nastolatków i wiek, od którego są traktowani jak osoby dorosłe. Przedstawiono również katalog środków wychowawczych i poprawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny i sąd dla nieletnich wobec nieletniego w przypadku łamania obowiązującego prawa. Prowadzący zajęcia starali się uruchomić wyobraźnię słuchaczy, przytaczając konkretne przykłady popełniania przestępstw przez małoletnich.

Prelegenci omówili zagadnienie zagrożeń, jakie mogą spotkać młodzież w internecie. Przedstawiono sposoby reagowania na niebezpieczeństwa czyhające w sieci. Zwrócono uwagę na zjawisko cyberprzemocy i podkreślono wagę właściwych wzorców w komunikowaniu się młodzieży. Omówiono także zagadnienie praw użytkowników sieci
w polskich przepisach. Uczniowie dowiedzieli się również, za jakie wykroczenia w internecie grozi odpowiedzialność karna.

Spotkanie zorganizowała: p. Anita Olszewska - pedagog szkolny