Warsztaty profilaktyczne „Sobą być – dobrze żyć. Młodzież w świecie uzależnień”

„Zdrowie i zdrowy rozsądek
to dwa z największych błogosławieństw życia”
P. Syrus

We wrześniu w Zespole Szkół nr 2 odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów dotyczące przeciwdziałania uzależnieniom.
Cele przedsięwzięcia to: kształtowanie umiejętności unikania zagrożeń towarzyszących zachowaniom ryzykownym, wskazywanie sposobu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, rozwijanie świadomości pozwalającej na dokonywanie wyborów życiowych bez sięgania po środki uzależniające.
Podczas warsztatów młodzież zapoznała się z rodzajami substancji psychoaktywnych oraz z symptomami, które mogą świadczyć o uzależnieniu. Poprzez przedstawione wizualizacje, studium prawdziwych przypadków, prowadząca zobrazowała uczestnikom „zamknięte koło”, w jakie wpada osoba uzależniona.
W ramach warsztatów profilaktycznych uczniowie wzięli także udział w konkursie graficznym, w którym za zadanie mieli zinterpretować w formie rysunku hasło: „Nie tańcz jak Ci zagrają”. Podczas oceniania prac jury wzięło pod uwagę: pomysł na interpretację hasła i jego zgodność z tematem oraz nakład sił uczestnika włożonych w powstanie pracy.  Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie organizatorzy serdecznie dziękują, a laureatkom: Wiktorii Zawadzkiej (kl. III THGB), Natalii Czyżo (kl. IVTHA) oraz Kindze Jurkowskiej (kl. II THA) składają gorące gratulacje!
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Poprowadził je certyfikowany terapeuta uzależnień ze Stowarzyszenia Monar.

Zajęcia profilaktyczne dla młodzieży oraz konkurs zorganizowała p. Anita Olszewska-pedagog szkolny.