Wyjazd edukacyjny nad Bałtyk

W dniach 8-10 czerwca 2015r. grupa 18 uczniów z klas I TE i II TE uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym w okolice Gdańska w ramach projektu: „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
   Jednym z głównych punktów wycieczki była wizyta na farmie wiatrowej ,,Bystra” i farmie fotowoltaicznej w Przejazdowie k/Gdańska. Pan Piotr Matulewicz z firmy Energa zapoznał uczniów z działaniem i parametrami farmy fotowoltaicznej, która została zbudowana z 6292 paneli monokrystalicznych o łącznej mocy 1,64MW.
Pan Piotr zapoznał naszych uczniów także z działaniem turbin wiatrowych na farmie ,,Bystra” . W jej skład wchodzi dwanaście wiatraków, wysokość osi wirnika nad poziomem terenu 78m. Średnica wirnika wynosi aż 90 metrów, zaś moc każdego wiatraka to 2 megawaty. Wytwarzana tu energia wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 20 tysięcy gospodarstw domowych.
Młodzież zwiedziła także Elektrownię Wodną Żarnowiec , której właścicielem jest firma PGE. Jest to największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 716 MW.
Młodzież znalazła także chwilę na zwiedzenie Gdańska oraz spacer brzegiem morza.
   Wyjazd zorganizowali p. P. Salamończyk i p.R.Pycka

dsc 0278