Wyjazd edukacyjny uczniów ZS nr 2 do Czarnolasu i Puław

Dnia 20.02.2020 r. 17 uczniów klas ITEG, I THGA, I BB, I BBC oraz III BSB  udało się na wycieczkę do Czarnolasu i Puław.  Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego znajdujące się  w dworku Jabłonowskich w Czarnolesie. Podczas zajęć warsztatowych poznali dokładnie biografię tego wybitnego człowieka renesansu, zwiedzili także sale, w których zgromadzono unikatowe meble z epoki , pierwodruki wybranych dzieł poety, gobeliny przedstawiające różne sceny rodzajowe. Uczestnicy wycieczki  podziwiali naturalnej wielkości figury ubrane w stroje renesansowe i ucharakteryzowane na wzór postaci z rodziny Kochanowskiego oraz wybitnych osobistości , z którymi spotykał się twórca. Wizyta w Czarnolesie pogłębiła wiedzę uczniów o życiu i  twórczości Jana   Kochanowskiego, umożliwiła im także  poznanie realiów obyczajowych i codziennego życia mieszkańców epoki odrodzenia. W Puławach młodzież naszej szkoły zwiedziła zabytkowe wnętrza Pałacu Czartoryskich, odkrywając tajemnice kryjące się w salach wystawowych. Zgromadzono tu eksponaty związane z rodziną Księżnej Izabeli i Księcia Adama Czartoryskich. Do najciekawszych pamiątek zaprezentowanych w poszczególnych pomieszczeniach należą: zbroja husarska króla Stanisława Leszczyńskiego, pukiel włosów króla Zygmunta Starego, gałązka cedru posadzona przy grobie Jerzego Waszyngtona, przedmioty  związane z historią Polski  oraz militaria. Puławy w dobie oświecenia były jednym z największych ośrodków kulturalnych w kraju. Księżna Czartoryska gościła u siebie przedstawicieli literatury i sztuki. Założyła pierwsze w Polsce muzeum.

Ten wyjazd edukacyjny dostarczył uczniom interesujących wrażeń , był cenną lekcją historii Polski, historii sztuki i literatury.

Organizatorami wyjazdu byli: p. Joanna Pucyk i p. Damian Zawadzki.