Wyniki Szkolnego Konkursu „Listy Marii do Aleksandra Świętochowskiego”

„Gdzie są te listy, w których ktoś napisze: czekamy na Ciebie, a przy nas łagodność, spokój i ogród szumiący drzewami. Tutaj milczenie nie będzie przymusem, ani nie będzie przymusem rozmowa”.

                                                                                                           Ewa Lipska 

   

Epistolografia to sztuka pisania listów. Niestety dziś już prawie zanikła ta tradycyjna forma komunikowania się. Współczesne pokolenie porozumiewa się za pośrednictwem: e-maili, SMS-ów, social mediów. Patron ZS nr 2- Aleksander Świętochowski bardzo chętnie pisywał listy. Jego korespondencja zachowała się i została opublikowana. Pan Jarosław Wałaszyk– kierownik Muzeum w Gołotczyźnie stwierdza że: „Świętochowski był człowiekiem pióra. To właśnie w Muzeum w Gołotczyźnie znajdują się jego listy i są to unikaty. Jest wiele takich listów, które nigdy nie były publikowane w całości, a dotychczas udostępniano je we fragmentach. Sporo korespondencji otrzymaliśmy od Jego żony Marii Świętochowskiej, w ramach darów, ale i w drodze zakupu. Cześć otrzymaliśmy od rodziny Aleksandry Bąkowskiej – Jego muzy i przyjaciółki”. W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły zorganizowano  w naszej placówce Ogólnoszkolny Konkurs „Listy Marii do Aleksandra Świętochowskiego”. Głównym celem zmagań konkursowych było: doskonalenie umiejętności redagowania listów w tradycyjnej formie oraz popularyzacja sylwetek Marii i Aleksandra Świętochowskich. Jury, oceniając prace wzięło pod uwagę: inwencję twórczą autorów listów, poprawność kompozycyjną, językową, stylistyczną i ortograficzną. 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

                 I miejsce: Wiktoria Zawadzka- uczennica klasy I THGB,

                 II miejsce: Natalia Dybciak- uczennica klasy I BBG,

                 III miejsce: Kinga Paudyna-uczennica klasy II TH.

Gratulujemy wszystkim laureatom. Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z wypowiedzią kierownika  Muzeum w Gołotczyźnie  p. J. Wałaszyka dotyczącą prowadzenia korespondencji przez Aleksandra Świętochowskiego. https://muzeumciechanow.pl/bez-kategorii/ciekawostki/.

Organizatorkami przedsięwzięcia były: p. Joanna Pucyk i p. Justyna Ostrzyżek-nauczycielki języka polskiego.