Zajęcia BARMAN

Ferie nie dla wszystkich były czasem wolnym od nauki. W dniach 30.01-07.02.2015 r. 24-osobowa grupa uczniów ZS Nr 2 w Łukowie wzięła udział w zajęciach „Barman” zorganizowanych w ramach projektu „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego”.
   Adepci sztuki barmańskiej poznawali historię miksologii, zdobywali wiedzę o technologii i rodzajach koktajli oraz nabywali umiejętności w zakresie przyrządzania drinków. Podczas warsztatów oprócz ćwiczenia technik przyrządzania kompozycji barmańskich uczniowie dużo uwagi poświęcali dekorowaniu drinków z użyciem świeżych owoców, warzyw czy akcesoriów typowych dla koktajli. Uczniowie przy sporządzaniu drinków posługiwali się nowoczesnym sprzętem barmańskim, np. zestawu APS Glass & Bar Supply posiłkując się profesjonalną literatury – „Alkohole i koktajle świata”. Uczyli się też obsługi kostkarki i kruszarki do lodu oraz miksera barmańskiego. Wszystkie sprzęty, pomoce i składniki zostały zakupione ze środków współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizowanego projektu „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego”.
   Zajęcia zakończą się egzaminem, po zdaniu którego młodzież otrzyma certyfikat barmana I stopnia od jednej z ogólnopolskich szkół branżowych. Dokument ten młodzież będzie mogła w przyszłości wykorzystać do ubiegania się o pracę w lokalach gastronomicznych.