Uczennice klasy II TK w finale Mistrzostw Polski KelnerówJunior Waiter 2015! 5 lutego 2015 r. cztery uczennice klasy II TK: Katarzyna Beczek, Klaudia Guz, Klaudia Młynarczyk i Anita Tomasik wzięły udział w eliminacjach do konkursu Mistrzostw Polski Kelnerów „Junior Waiter 2015”. Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności, pomysłowości i kreatywności uczniów, podnoszenie poziomu kształcenia, a także nawiązywania współpracy między szkołami. Do finału zakwalifikowało się 8 ekip z całej Polski, w tym przedstawicielki Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie. Zadaniem eliminacyjnym dla uczestników było zaprezentowanie sześciominutowego układu synchronicznego (obsługa stołu w rytm muzyki). Poniżej link do filmiku z układem eliminacyjnym, który zapewnił dziewczętom miejsce w finale: https://www.youtube.com/watch?v=Sd3SYNlDlow&feature=youtu.be Finał tego ogólnopolskiego konkursu odbędzie się 25 marca w Puławach. Podczas imprezy ocenione będą nie tylko kwalifikacje i umiejętności z zakresu obsługi konsumenta, ale też talent, kreatywność i pasja. Finał będzie obejmował 5 konkurencji:• test 20 pytań (10 w języku angielskim, 10 w języku polskim)• improstyl – nakrycie do dania flambirowanego,• „Wariacje na temat ananasa”• test hydrosommelierski – ślepa degustacja wód• pokaz serwisu synchronicznego.Do konkursu uczennice przygotowała pani Anna Przeździak – nauczyciel przedmiotów zawodowych. Życzymy naszej drużynie sukcesu!!!
OŁÓWEK DLA AFRYKI „Świat unoszony jest oddechami dzieci idących do szkoły” Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 postanowili przyłączyć się do akcji organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio polegającej na zbiórce przyborów szkolnych (długopisów, ołówków, kredek, kred, gumek) i wysłaniu ich do szkół misyjnych. Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z kręgu biedy i bezradności. Jeden ołówek potrafi zdziałać więcej niż nam się wydaje. Dzięki niemu dziecko może pójść do szkoły, może się uczyć. Tylko w szkole mogą nauczyć się urzędowego języka, bez niego nigdy nie znajdą pracy w mieście, nawet nigdy nie odważą się do niego wyjechać. Tylko w szkole mogą dowiedzieć się o istnieniu innego życia, tylko w szkole usłyszą, jak ustrzec się przed groźnymi chorobami, w tym AIDS. Bardzo często, mimo powszechnego obowiązku szkolnego, w Afryce dzieci nie uczęszczają do szkoły, bo rodziny nie stać na wyposażenie ucznia w niezbędne przybory. Osoby, które chcą podzielić się akcesoriami szkolnymi proszone są o ich przynoszenie do 24 lutego 2015 do szkolnych koordynatorów przedsięwzięcia p. A. Kołodziej i p. L. Grono
Informator dla rodziców o "dopalaczach"
O odpowiedzialności prawnej nieletnich W dniu 15 stycznia 2015r. przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Łukowie mł. asp. p. Sławomir Niedziółka przeprowadził zajęcia dla uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie na temat: ,,Odpowiedzialności prawnej nieletniego w myśl ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich". Podczas pogadanki uwagę młodzieży zwrócono na odpowiedzialność prawną nieletnich w zakresie złamania prawa lub niestosowania się do obowiązujących norm społecznych. Uczniowie poznali zakresy pojęć: nieletni, czyn karalny i demoralizacja w rozumieniu prawa. W wystąpieniu szczególnie podkreślono zakres odpowiedzialności za swoje czyny nastolatków i od kiedy są oni traktowani jak osoby dorosłe. Przedstawiono również katalog środków wychowawczych i poprawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny i sąd dla nieletnich wobec nieletniego w przypadku łamania obowiązującego prawa. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące agresji i nietolerancji. Koordynatorem spotkania była p. Anita Olszewska - pedagog szkolny.
Pasja i wytrwałość zmieniona w sukces Kacper Smarz i Adrian Murawiec z kl. III TK wzięli udział w ogólnopolskim konkursie talentów "Zielone Jarmarki". Zawody polegały na zaprezentowaniu swoich umiejętności w dowolnej dziedzinie. Konkurs odbywał się w różnych miastach Polski, w tym w Warszawie, gdzie 17 grudnia 2014 r. chłopcy wystąpili z pokazem sztuki barmańskiej w stylu flair. Ideą zawodów była prezentacja uczestników jak najszerszemu gronu widzów, w związku z tym organizatorzy umieścili filmik z występu Kacpra i Adriana na fanpage’u popularnego portalu społecznościowego. Do 15 stycznia 2015 r. oglądający nagranie mogli oddawać głosy na swoich faworytów. Występ spotkał się z uznaniem odwiedzających profil i Adrian Murawiec oraz Kacper Smarz zostali zwycięzcami konkursu deklasując konkurencję o 1000 „lajków”. Przyszli barmani otrzymali 2433 głosy, a ich pokaz otworzono 39 893 razy. Podstawy sztuki barmańskiej chłopcy opanowali na lekcjach specjalizacji barmańskiej, której uczą się w szkole. Pomysł na występ opracowali samodzielnie podczas wielogodzinnych ćwiczeń indywidualnych. Gratulujemy wygranej!
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ W dniu 13 stycznia 2015 roku młodzież klas pierwszych technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyła w ramach zajęć edukacji zdrowotnej w spotkaniu profilaktycznym z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łukowie. Tematem kolejnego już spotkania było hasło: „Choroby cywilizacyjne, profilaktyka uzależnień – nikotynizm”. Młodzież obejrzała film pt. „Moi najlepsi kumple”. Następnie wzięła udział w dyskusji, w trakcie której uczestnicy rozważali losy bohaterów i analizowali ich wybory życiowe. Koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Monika Madej - nauczyciel wychowania fizycznego.
Projekt Akademia Młodego Przedsiębiorcy Dnia 14 stycznia 2015r. uczennice z kl. III THA Ola Wiącek (liderka drużyny) oraz: Anita Gajek, Anna Strzelec i Marta Strzyżewska uczestniczyły w gali finałowej projektu Akademia Młodego Przedsiębiorcy. Uroczystość odbyła się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Uczennice od października 2014 r. zdobywały punkty na platformie edukacyjnej Akademii Młodego Przedsiębiorcy i w klasyfikacji ogólnej szkół zajęły 7 miejsce, zespołowo 23. W projekcie uczestniczył także drugi zespół utworzony przez Katarzynę Wilczyńską z lasy IV THB. Projekt Akademia Młodego Przedsiębiorcy został przeprowadzony w 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całej Polski, od września do grudnia 2014 r. W tym czasie uczniowie poznali zasady przedsiębiorczości i zarządzania projektami. Rozwiązywali liczne zadania praktyczne, budowali zespoły, przygotowywali logotypy, określali cele biznesowe, analizowali rynek, opracowywali oferty biznesowe czy tworzyli fanpage własnej firmy na Facebooku. Uczestnictwo w tym projekcie wzbogaciło wiedzę i doświadczenia uczniów. Opiekunem zespołów była Agata Skwara- nauczyciel przedsiębiorczości.
KARNAWAŁOWY KURS TAŃCA TOWARZYSKIEGO I ZUMBY Dnia 15 stycznia 2015 r. odbył się karnawałowy kurs tańca towarzyskiego i zumby w ramach realizacji programu ARS czyli jak dbać o miłość. Celem przedsięwzięcia było ukazanie uczniom sposobów na dobrą zabawę bez spożywania środków psychoaktywnych oraz uwrażliwienie młodzieży na dbałość o estetykę ruchu. Dziękujemy instruktorom tańca za profesjonalny kurs oraz za wprowadzenie uczniów w magiczny świat tańca. Organizatorem przedsięwzięcia była p.Magdalena Goławska- szkolny koordynator programu ARS czyli jak dbać o miłość.
„Nie możemy robić rzeczy wielkich, ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością” Słowa Matki Teresy z Kalkuty stały się inspiracją dla działań Wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w naszej szkole. Młodzież pod opieką p. Justyny Ostrzyżek podjęła już wiele działań mających na celu pomaganie potrzebującym. Jedną z ważniejszych akcji jest zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz Andrzeja Blicharza, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Nakrętki można przynosić do p. Justyny Ostrzyżek i p. Bożeny Wiśniewskiej-Gałąski oraz wrzucać do pudeł stojących na korytarzach szkolnych. Od września do grudnia zebraliśmy ok. 70 kg plastikowych nakrętek. Przypominamy, że akcja ta ma charakter konkursowy a jej rozstrzygnięcie odbędzie się w czerwcu 2015 r. Najwięcej nakrętek do tej pory przyniosły następujące osoby: Jacek Wielgosz ( 15 kg), Kinga Sankowska (2 kg), Sebastian Mościcki (2 kg). Kolejnym działaniem, które podjęli Wolontariusze było włączenie się w akcję Polacy-Rodakom polegającej na zbiórce i przygotowaniu świątecznych paczek dla polskich dzieci mieszkających na Białorusi i Ukrainie. Zbieraliśmy produkty spożywcze, książki z polską literaturą piękną i zabawki pluszowe. Udało nam się zebrać ok. 5 kg. żywności, 56 maskotek i 29 książek , które przekazaliśmy do biura senatora Stanisława Gogacza, który organizował zbiórkę na terenie naszego powiatu. Koordynatorkami akcji były p. Justyna Ostrzyżek i p. Elwira Janiak. Dużą zasługą wolontariuszy jest również włączenie się w ogólnopolską zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Góra Grosza”. Trwała ona 2 tygodnie (od 24 listopada do 5 grudnia 2014 r.) i udało nam się zebrać 4327 o wartości ponad 150 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone dla dzieci wychowujących się w domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych i w rodzinach zastępczych. Szkolnymi koordynatorkami akcji były p. Justyna Ostrzyżek i p. M. Goławska. Uczniowie naszej szkoły podjęli również inne działania mające na celu pomoc potrzebującym. Aktywnie włączyli się w „Światełko Bożonarodzeniowe”, akcję „Bandaż dla Afryki”, a także w integracyjne spotkanie mikołajkowe z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. O tych akcjach informowaliśmy już wcześniej. Wielu uczniów naszej szkoły zgłosiło się również jako wolontariusze do 23 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zachęcamy wszystkich do tego aby nie byli obojętni na pomaganie i brali udział we wszelkich akcjach w zakresie e-wolontariatu. E-wolontariat to pomaganie innym poprzez Internet i chociaż odbywa się w świecie wirtualnym, przynosi bardzo wymierne korzyści w świecie realnym. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w gazetkach na korytarzach szkolnych. Dziękujemy wszystkim tym, którzy okazują swoje dobre serce i serdecznie zachęcamy do angażowania się w kolejne akcje charytatywne, których będzie jeszcze wiele. Chętni do pracy w Szkolnym Kole Wolontariatu mogą zgłaszać się do opiekuna – p. Justyny Ostrzyżek, a szczegółowe informacje na temat prowadzonych przez nas akcji znajdziecie w gazetkach na korytarzu szkolnym.