25 października w Zespole Szkół nr 2 w Łukowie odbył się szkolny etap II edycji Olimpiady Umiejętności Hotelarskich organizowanej przez Szkołę Główną Handlową. Uczniowie z klas: 2th, 3thk oraz 4th zmierzyli się z testem 20 pytań oraz dwoma zadaniami praktycznymi związanymi treściami z hasłem tegorocznej edycji: „Sukces w hotelarstwie to też odkrywanie potrzeb gościa biznesowego”. W etapie szkolnym najwięcej punktów uzyskały: Aleksandra Szymanek z kl. 4th i Zuzanna Niewęgłowska z kl. 3thk. Zwyciężczynie będą reprezentować ZS nr 2 na szczeblu okręgowym, który odbędzie się w Warszawie 13 grudnia. Trzymamy kciuki za ich sukces w kolejnym etapie olimpijskich zmagań. Etap szkolny zorganizowała i przeprowadziła Komisja w składzie: p. Agnieszka Cichosz, p. Agata Skwara i p. Anna Przeździak – nauczycielki przedmiotów zawodowych.  


3 listopada młodzież naszej Szkoły świętowała Światowy Dzień Kanapki. Z tej okazji uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, mieli okazję zapoznać się z historią kanapki. Przygotowane prezentacje były okazją do samodzielnego zdobywania wiedzy poprzez przeglądanie wirtualnych zasobów gastronomicznych blogów i portali. Uczniowie klasy II podczas zajęć w pracowni gastronomicznej wykonali kanapki na ciepło czyli słynne burgery, także w wersji vege.  Nie zabrakło też okazji do zjedzenia w szkole ciepłej kanapki – na długiej przerwie młodzież serwowała tosty z szynką i serem.


    Cierpliwie czekaliśmy na powrót uczniów z kursów zawodowych, którzy brali udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”, aby ogłosić jego wyniki. Miło nam poinformować, że uczennica z kl. II BA - Zofia Kowalczyk, zajęła pierwsze miejsce ukazując swój ogromny talent plastyczny. Drugie miejsce zajęła Natalia Och z kl. II TŻA, a trzecie miejsce zajęła Paulina Jasińska z kl. II TŻA. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Konieczna z kl. II TŻA. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.         Organizator: p. Kinga Wróbel


07 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Łukowie odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych z przedstawicielami uczelni wyższych. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie młodzieży z możliwościami rozwoju ścieżki kariery zawodowej po zakończeniu nauki w technikum, w tym podjęciu studiów. Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną: Lubelskiej Akademii WSEI, Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach, Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oraz warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego. Każda szkoła przygotowała krótką prezentację na temat prowadzonych przez siebie kierunków kształcenia. Młodzież poznała korzyści wynikające ze studiowania właśnie na tych uczelniach. Na koniec spotkania maturzyści zaopatrzyli się w informatory celem dokładnego zapoznania się z szeroką gamą ofert edukacyjnych uczelni.


„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” pisała Wisława Szymborska. Słowa polskiej poetki stały się inspiracją do działań młodzieży ZS2, która w ramach akcji „Szkoła pamięta” podejmuje wiele działań, by uczcić pamięć tych, którzy odeszli.


Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Góra Grosza”, która polega na zbiórce monet przeznaczonych na cele charytatywne. Akcję koordynuje p. Damian Wyglądała.


W dniu 31.10.2023 r. reprezentacja ZS 2 wystartowała w Powiatowych zawodach pływackich w kategorii drużynowej i indywidualnej dziewcząt i chłopców. Sztafeta dziewcząt 6x25 metrów w składzie: Łucja Gronowska II TH, Agnieszka Czerska II TŻB, Maja Nurzyńska II BC, Martyna Ekielska I TŻ, Magdalena Goławska IV TH, Nikola Domańska I TH, Zuzanna Komorniak I TEK, zajęła III m-ce. Sztafeta chłopców 6x25 metrów uplasowała się na V m-cu: Antoni Świętoński II TEK, Kacper Dybciak V TE, Kacper Strzelec V TE, Sebastian Sokołek V TE, Mateusz Sosnowski V TE, Bartłomiej Czapski V TE, Sebastian Grabiec I BB. Nasi reprezentanci w konkurencjach indywidualnych na dystansie 50 metrów stylem wywalczyli awans na zawody rejonowe: Łucja Gronowska z kl. II TH została najlepszą grzbiecistką - zajęła I m-ce (czas 00:39.78), Antoni Świętoński z kl. II TEK w stylu dowolnym stanął na II m-cu podium (czas 00:30.91). Gratulacje i brawa dla wszystkich pływaczek i pływaków. Opiekun: Monika Madej

Czytaj więcej

31 października Samorząd Uczniowski postanowił przypomnieć wszystkim praktyczne zastosowanie dyni. Młodzież przygotowała słodki poczęstunek - ciasto dyniowe oraz przypomniała o zwyczajach, które obchodzili nasi przodkowie w czasie jesiennego przesilenia. Inicjatorką działań była Rada SU wraz z opiekunką p. Anną Przeździak.

Czytaj więcej

„To nieprawda, że nie ma już nic do zrobienia. Hospicjum to też życie. Wszystko, co ważne, dzieje się właśnie teraz. Bądźcie z nami.” Niech cytat zaczerpnięty ze strony internetowej Fundacji Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci będzie wskazówką do działań wolontaryjnych. Serdecznie zapraszamy społeczność Zespołu Szkół nr 2 do przyłączenia się i wsparcia wyżej wymienionej instytucji. W dniach 30 października – 30 listopada w naszej szkole odbędzie się zbiórka artykułów przemysłowych i higienicznych dla podopiecznych siedleckiego hospicjum. Będziemy gromadzić: pampersy medyczne, proszek do prania, płyn do płukania, chusteczki nawilżane, płyn do sanitariatów, płyn do szyb, płyn do naczyń, ręczniki papierowe, mydło itp. Dary należy dostarczać do gabinetu pedagoga szkolnego lub pokoju nauczycieli wychowania fizycznego. Wspólnymi siłami sprawmy, aby listopad stał się miesiącem niesienia pomocy innym nawet tak niewielkim nakładem naszych środków. Bycie z kimś może przybrać różne wymiary, niekoniecznie dosłowne. Poprzez przyłączenie się do zbiórki bądźmy ze zrzeszonymi w Fundacji Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci. Na pewno będą wdzięczni  zaokazane serce. Akcję koordynują i szczegółowych informacji udzielają: p. I. Opolska i p. A. Olszewska.   


Dnia 26 października 2023 r. grupa uczniów z klas: 2tek, 3też, 2tża, 2tżb, 1ba udała się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. W programie wycieczki znalazły się: udział w spektaklu pt. „Rewolucja Kopernika” oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw. Pokaz w planetarium zabrał oglądających w międzygwiezdną podróż na krańce znanego nam wszechświata. Młodzież poznała również bliżej sylwetkę wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Następnie uczniowie odkrywali i podziwiali tajniki nauki prezentowane w salach wystawowych Centrum Nauki. Te empiryczne doświadczenia na długo pozostaną w pamięci zwiedzających. Nie ma to jak uczenie się poprzez eksperymentowanie…             Opiekunami podczas wycieczki byli: p. Izabela Opolska i p. Adam Sulej.

Czytaj więcej