W październiku odbyły się dwie lekcje wychowawcze z udziałem łukowskich policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. 11 października 2023 r. w klasie 2 TEK odbyła się lekcja z aspirantem sztabowym Tomaszem Borychowskim. Jej celem było uświadomienie młodzieży, czym jest odpowiedzialność karna nieletnich oraz z jakimi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć w momencie łamania przepisów prawa. 25 października 2023 r. w klasie 3TEŻ, starszy sierżant Piotr Safiański uświadomił uczniom czym jest cyberprzemoc, jakie niesie za sobą skutki oraz jakie konsekwencje karne mogą ponieść nieletni w przypadku jej stosowania. Lekcje zorganizowały p. Izabela Opolska oraz p. Kinga Wróbel.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy VTH – Julia Łukasiak otrzymała wyróżnienie w konkursie „Komisja Edukacji Narodowej historia i dokonania” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechnowie, którego celem było pogłębienie wiedzy na temat historii powstania tej instytucji i najważniejszych jej działań. Gratulujemy!
19 października 2023 roku młodzież z klas II TŻB oraz III THK pod opieką p. Anny Rychty i p. Agaty Krasuskiej-Skiby udała się na wycieczkę do Lublina. Jedną z atrakcji był pobyt w Selfie Station, gdzie uczniowie mieli okazję wykonać kreatywne zdjęcia w specjalnie przygotowanej do tego scenerii. Swoją spostrzegawczość i logiczne myślenie mogli sprawdzić w Escape Roomie, gdzie poszczególne grupy uczniów musiały uporać się z zagadkami, by odnaleźć klucz do zamkniętych drzwi. Drużyny spisały się świetnie i przed czasem ukończyły zadanie. Wycieczka była czasem integracji, ale też oderwaniem się od codziennych obowiązków szkolnych. Warto czasami pozwolić sobie na takie chwile!
Zapraszamy uczniów ZS2 do wzięcia udziału w szkolnym konkursie fotograficznym pt.: „Łuków w obiektywie uczniów ZS2”. ŁUKÓW- miasto, w którym żyjemy, uczymy się, mieszkamy czy pracujemy. Każdy widzi w nim coś innego. Czy uda Wam się uchwycić jego piękno i wyjątkowe miejsca na fotografii? Czekamy na Wasze zdjęcia. Do 12 listopada 2023 r. należy wysłać zdjęcie konkursowe na e-maila: konkurszs2@wp.pl. Każdy e-mail ze zdjęciem powinien zawierać w tytule: imię, nazwisko i klasę ucznia. Organizatorzy: Kinga Wróbel oraz Izabela Opolska.
20 października 2023 roku, klasa I BB pod opieką wychowawczyni – p. Moniki Madej, zdobywała umiejętności współpracy w zespole podczas gry terenowej na obiekcie Paintball Active Dęblin Łuków. Gra paintball to świetna zabawa, która uczy zaufania do partnerów i szacunku do przeciwników. Zajęcia integracyjne zakończyły się wspólnym grillowaniem.
20 października 2023 r. w ramach szkolnej profilaktyki zostało zorganizowane spotkanie w klasach pierwszych branżowych z ks. kan. Andrzejem Kieliszkiem - proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, terapeutą uzależnień. Miało ono na celu uświadomienie młodym ludziom zagrożenia wynikającego z picia alkoholu oraz konsekwencji płynących z uzależnienia. Spotkanie zorganizował p. Damian Wyglądała. .
19 października 2023 r. młodzież pod opieką p. Damiana Wyglądały i ks. Marka Wasilewskiego udała się na wycieczkę do Siedlec. W miejscowym kinie obejrzała film „Sound of Freedom” mówiący o ratowaniu porwanych dzieci. Ukazywał on ochronę ludzkiego życia w wyjątkowy sposób – przypomniał o niezwykłej wartości życia i potrzebie troski o każdą istotę ludzką. Pełen wzruszających chwil i głębokich przemyśleń, pokazał jak ważne jest szanowanie życia. Historia ukazana w filmie jest oparta na faktach i pokazuje, że należy być empatycznym i troskliwym, gotowym pomagać innym i chronić ich życie. Po seansie w kinie młodzież udała się na wystawę do Galerii Teatralnej w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, by obejrzeć wystawę „Jan Paweł II: Człowiek i kultura” odzwierciedlającą różne aspekty życia Papieża Polaka i jego zaangażowania na rzecz kultury i edukacji społeczeństwa. Ta wyjątkowa wycieczka przypomniała o wartościach, które są fundamentem naszego społeczeństwa i zachęciła do kontynuowania naszej misji jako obrońców życia i kultury, której podstawą jest wzajemny szacunek, miłość i zrozumienie dla drugiego człowieka.
Młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie po raz kolejny podejmuje inicjatywę opieki nad Cmentarzem Wojskowym przy ul. Strzelniczej w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Przez ponad 20 lat uczniowie pod opieką nauczycieli porządkują teren cmentarza - uprzątają liście, chwasty oraz nieczystości. Wyrażają w ten sposób szacunek i pamięć dla żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zapalając znicze oddają hołd tym, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny. Inicjatywa ta ma charakter cykliczny, a prace porządkowe trwają systematycznie. Akcję wspiera Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalnej.
17 października uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Damiana Wyglądały udali się do kina na film „Ulmowie - błogosławiona rodzina”. Opowiada on o polskiej rodzinie, która podczas II wojny światowej ukrywała Żydów, pomagając im przetrwać okrutne czasy Holocaustu. Ich historia pokazuje niezwykłe bohaterstwo, odwagę i poświęcenie w obliczu niebezpieczeństwa. Poznanie historii rodziny Ulmów pomaga w utrzymaniu pamięci o ofiarach Holocaustu oraz uczy nas tego, jak ważne jest przeciwdziałanie nietolerancji, rasizmowi i prześladowaniom. Jest też źródłem inspiracji dla przyszłych pokoleń oraz zachęca do działania na rzecz sprawiedliwości społecznej, równości i szacunku dla innych.
16 października obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na której społeczność szkolna podziękowała dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za trud wkładany w edukację młodego pokolenia. Były także przemówienia Dyrektora Szkoły, który podziękował współpracownikom za wyróżniającą pracę. Uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie. Poznaliśmy także skład Samorządu Szkolnego na rok szkolny 2023/2024. Niewątpliwie był to bardzo udany początek nowego tygodnia szkolnego.