,,Bądź bezpieczny w niebezpiecznym świecie”

W ramach programu ,,Bądź bezpieczny w niebezpiecznym świecie” uczniowie klas II THA, II TK oraz III THA uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym cyberprzemocy. Zajęcia dla młodzieży poprowadził przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Łukowie p. Tomasz Borychowski.  Kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane filmy na telefon komórkowy  docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. W swojej prelekcji, ilustrowanej prezentacją multimedialną, pan policjant uświadomił uczniów, iż takie formy przemocy są szczególnie dotkliwe dla osób zainteresowanych. Podczas spotkania młodzież została poinformowana o skutkach pochopnego udostępniania w internecie swoich danych osobowych. Prelegent omówił także zagadnienie praw użytkowników sieci w polskich przepisach. Zwrócono także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do ludzi poznanych w sieci. Funkcjonariusz zachęcał nastolatków do tego, aby w sytuacji zagrożenia szukali wsparcia u dorosłych: rodziców, nauczycieli oraz innych zaufanych osób. Uczniowie dowiedzieli się również, za jakie wykroczenia w internecie grozi odpowiedzialność karna. Przedstawiciel policji podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

Temat cyberprzemocy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Fachowe przeprowadzenie zajęć w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości młodzieży.

Spotkanie dla uczniów zorganizowała: p. Anita Olszewska - pedagog szkolny.