Wyjazd edukacyjny „Śladami Aleksandra Świętochowskiego”

Dnia 11 .06.2019 r. 8 uczniów z klas I TK,II TK,II WB ZS nr 2 w Łukowie oraz 7 uczniów z ZS w Stoczku Łukowskim uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym ”Śladami Aleksandra Świętochowskiego” do Gołotczyzny. Młodzież zwiedziła Dworek Aleksandry Bąkowskiej, hrabianki, założycielki i fundatorki  Fermy  Gospodarstwa Domowego dla Dziewcząt Wiejskich. W budynku, który jest oddziałem Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli stałe wystawy: „Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach”, galerię portretów szlachciców oraz ekspozycję zawierającą dzieła malarskie Adama Kazimierza Ciemniewskiego i prace jego syna, Jana Chryzostoma Ciemniewskiego.

Na uwagę zasługiwały pamiątki po Aleksandrze Bąkowskiej. Ta wybitna mieszkanka Gołotczyzny całe swoje życie poświęciła działalności społecznej i oświatowej. Razem z Aleksandrem Świętochowskim realizowała idee  pracy u podstaw i postulaty pozytywistyczne. Uczniowie zwiedzili też dom, w którym mieszkał i tworzył patron naszej szkoły. W domu pisarza odtworzono pomieszczenia, w których znajdowały się: gabinet Pana domu, jadalnia, sypialnia, biblioteka, kuchnia. Uwagę zwiedzających przykuwały również przedmioty osobiste  pisarza, jego buty, torba, pióro, którym pisał  oraz zbiór pism. Pracownicy muzeum zaprezentowali  przybyłym film poświęcony życiu i twórczości „Posła prawdy” oraz przybliżyli postać Marii Żydowo – drugiej żony Aleksandra. W parku otaczającym placówkę muzealną znajdował się posąg A. Świętochowskiego. Dookoła pomnika rosły  przepiękne róże – ulubione kwiaty tego wielkiego pozytywisty. Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy wycieczki odwiedzili Zespół Szkół  Centrum Kształcenia Rolniczego  w Gołotczyźnie. We wnętrzach tej placówki oświatowej, którą założył Aleksander Świętochowski,  uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, która w lipcu obchodzić będzie 110 rocznicę utworzenia. Ten wyjazd edukacyjny przyczynił się do nawiązania współpracy z pracownikami muzeum w Gołotczyźnie, jak również ze społecznością szkoły, która nosi imię Aleksandra Świętochowskiego. Przebywając  w miejscach związanych z sylwetką tego czołowego twórcy pozytywizmu, młodzież Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim oraz młodzież z ZS nr 2 w Łukowie tworzyła reportaż filmowy o życiu i twórczości A. Świętochowskiego, który zostanie zaprezentowany jesienią podczas uroczystego podsumowania obchodów Roku Aleksandra Świętochowskiego w Stoczku Łukowskim.

Wyjazd do Gołotczyzny zorganizowali: p. Joanna Pucyk, p. Agata Krasuska- Skiba (ZS nr 2 w Łukowie)  p. Anna Czub, p. Anna Kania (ZS w Stoczku Łukowskim), p. Krzysztof Rosa( ZS w Starych Kobiałkach)  . Galeria