Dzień Patrona 2015    Dnia 26. 02. 2015 r. - w dniu imienin Aleksandra - w uroczystej oprawie wspominaliśmy życie, twórczość i dzieło Patrona Szkoły – Aleksandra Świętochowskiego.    Uczniowie i nauczycieli wzięli udział w apelu, podczas którego przypomniano sylwetkę i twórczość Posła Prawdy. Rozstrzygnięte zostały też konkursy, które odbywały się w ramach obchodów Dnia Patrona: „Konkurs wiedzy o Patronie”, „Konkurs poetycki O Laur Aleksandra Świętochowskiego, „Konkurs na biografię A. Świętochowskiego w języku angielskim” oraz Konkurs na prezentację multimedialną Dlaczego A. Świętochowski jest patronem szkół zawodowych?. Laureaci wszystkich tych przedsięwzięć otrzymali nagrody książkowe i okolicznościowe dyplomy.   Dzień Patrona stał się też okazją do podsumowania zmagań sportowych. Zaprezentowano wyniki szkolnych meczy i turniejów oraz wręczono nagrody zwycięzcom.    Apel przygotowała młodzież pod kierunkiem p. A. Tomasiak.   Dzień Patrona 2015

Czytaj więcej

Zajęcia BARMAN    Ferie nie dla wszystkich były czasem wolnym od nauki. W dniach 30.01-07.02.2015 r. 24-osobowa grupa uczniów ZS Nr 2 w Łukowie wzięła udział w zajęciach „Barman” zorganizowanych w ramach projektu „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego”.    Adepci sztuki barmańskiej poznawali historię miksologii, zdobywali wiedzę o technologii i rodzajach koktajli oraz nabywali umiejętności w zakresie przyrządzania drinków. Podczas warsztatów oprócz ćwiczenia technik przyrządzania kompozycji barmańskich uczniowie dużo uwagi poświęcali dekorowaniu drinków z użyciem świeżych owoców, warzyw czy akcesoriów typowych dla koktajli. Uczniowie przy sporządzaniu drinków posługiwali się nowoczesnym sprzętem barmańskim, np. zestawu APS Glass & Bar Supply posiłkując się profesjonalną literatury – „Alkohole i koktajle świata”. Uczyli się też obsługi kostkarki i kruszarki do lodu oraz miksera barmańskiego. Wszystkie sprzęty, pomoce i składniki zostały zakupione ze środków współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizowanego projektu „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego”.   Zajęcia zakończą się egzaminem, po zdaniu którego młodzież otrzyma certyfikat barmana I stopnia od jednej z ogólnopolskich szkół branżowych. Dokument ten młodzież będzie mogła w przyszłości wykorzystać do ubiegania się o pracę w lokalach gastronomicznych.  

Czytaj więcej

  „ Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,Którzy chcą by młodzi nie szaleli. ” Jan Kochanowski    Dnia 17stycznia 2015 r., na 100 dni przed maturą - jak nakazuje tradycja, odbył się bal studniówkowy uczniów klas:III LO A- wychowawca p. Marzena Nurzyńska-PyckaIV TK- wychowawca p. Monika Tomaszewska-MadejIV THA- wychowawca p. Dariusz LadaIV THB- wychowawca p. Sylwester Broński   Ta jedyna w swoim rodzaju uroczystość rozpoczęła się przemówieniem p. Dyrektor Krystyny Koniecznej. W imieniu wszystkich maturzystów uczniowie: Patrycja Józwik oraz Patryk Lejman podziękowali Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom oraz Rodzicom za trud włożony w proces edukacji i wychowania.   Następnie, nawiązując do wieloletniej tradycji, przyszli abiturienci zaprezentowali się w starannie przygotowanych układach choreograficznych staropolskiego poloneza. Po oficjalnym rozpoczęciu nadszedł czas na wspólną zabawę do białego rana.   A teraz każdy już wie, że pora na intensywną naukę, bowiem do matury pozostało symboliczne 100 dni.    

Czytaj więcej

  Wycieczka uczniów z klas I TK i I THA    18 lutego 2015 r. uczniowie z klas I TK oraz I THA udali się na wycieczkę do Siedlec. Głównym punktem programu była wizyta na lodowisku MOSiR. Początkujący sportowcy mieli okazję nauczyć się jeździć na łyżwach, a zaawansowani miłośnicy tej formy rekreacji - udoskonalić nabyte umiejętności. Następnie młodzież udała się do kina na projekcję filmu „Carte Blanche”. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela liceum, który ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W roli głównej, wystąpił Andrzej Chyra nagradzany za występy w takich filmach jak: “Dług”, “Komornik” czy “W imię”. Młodzież mogła też podziwiać grę aktorską: Arkadiusza Jakubika, Urszuli Grabowskiej, Doroty Kolak i Wojciecha Pszoniaka oraz uczniów lubelskich liceów.   Opiekę nad młodzieżą sprawowały wychowawczynie klas: I TK- p. Agata Skwara oraz I THA- p. Magdalena Goławska.  

Czytaj więcej

SZKOLNY KONKURS NA ULOTKĘ HOTELOWĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM    Dnia 16.02.2015r. został rozstrzygnięty SZKOLNY KONKURS NA ULOTKĘ HOTELOWĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM. Celem konkursu było rozbudzenie u uczniów zainteresowania językiem angielskim zawodowym oraz rozwinięcie umiejętności przygotowania ulotki hotelowej. Laureatkami konkursu zostały:I miejsce – Klaudia Skiba – kl. I THAWyróżnienie- Karolina Jóźwik – kl. II THA   Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom konkursu. Organizatorem konkursu była p. Magdalena Goławska.

Czytaj więcej

  Uczennice klasy II TK w finale Mistrzostw Polski KelnerówJunior Waiter 2015! 5 lutego 2015 r. cztery uczennice klasy II TK: Katarzyna Beczek, Klaudia Guz, Klaudia Młynarczyk i Anita Tomasik wzięły udział w eliminacjach do konkursu Mistrzostw Polski Kelnerów „Junior Waiter 2015”. Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności, pomysłowości i kreatywności uczniów, podnoszenie poziomu kształcenia, a także nawiązywania współpracy między szkołami. Do finału zakwalifikowało się 8 ekip z całej Polski, w tym przedstawicielki Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie. Zadaniem eliminacyjnym dla uczestników było zaprezentowanie sześciominutowego układu synchronicznego (obsługa stołu w rytm muzyki). Poniżej link do filmiku z układem eliminacyjnym, który zapewnił dziewczętom miejsce w finale: https://www.youtube.com/watch?v=Sd3SYNlDlow&feature=youtu.be Finał tego ogólnopolskiego konkursu odbędzie się 25 marca w Puławach. Podczas imprezy ocenione będą nie tylko kwalifikacje i umiejętności z zakresu obsługi konsumenta, ale też talent, kreatywność i pasja. Finał będzie obejmował 5 konkurencji:• test 20 pytań (10 w języku angielskim, 10 w języku polskim)• improstyl – nakrycie do dania flambirowanego,• „Wariacje na temat ananasa”• test hydrosommelierski – ślepa degustacja wód• pokaz serwisu synchronicznego.Do konkursu uczennice przygotowała pani Anna Przeździak – nauczyciel przedmiotów zawodowych. Życzymy naszej drużynie sukcesu!!!  

Czytaj więcej


  OŁÓWEK DLA AFRYKI „Świat unoszony jest oddechami dzieci idących do szkoły”    Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 postanowili przyłączyć się do akcji organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio polegającej na zbiórce przyborów szkolnych (długopisów, ołówków, kredek, kred, gumek) i wysłaniu ich do szkół misyjnych. Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z kręgu biedy i bezradności. Jeden ołówek potrafi zdziałać więcej niż nam się wydaje. Dzięki niemu dziecko może pójść do szkoły, może się uczyć. Tylko w szkole mogą nauczyć się urzędowego języka, bez niego nigdy nie znajdą pracy w mieście, nawet nigdy nie odważą się do niego wyjechać. Tylko w szkole mogą dowiedzieć się o istnieniu innego życia, tylko w szkole usłyszą, jak ustrzec się przed groźnymi chorobami, w tym AIDS. Bardzo często, mimo powszechnego obowiązku szkolnego, w Afryce dzieci nie uczęszczają do szkoły, bo rodziny nie stać na wyposażenie ucznia w niezbędne przybory.   Osoby, które chcą podzielić się akcesoriami szkolnymi proszone są o ich przynoszenie do 24 lutego 2015 do szkolnych koordynatorów przedsięwzięcia p. A. Kołodziej i p. L. Grono      

Czytaj więcej

Informator dla rodziców o "dopalaczach"      

Czytaj więcej

  O odpowiedzialności prawnej nieletnich    W dniu 15 stycznia 2015r. przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Łukowie mł. asp. p. Sławomir Niedziółka przeprowadził zajęcia dla uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie na temat: ,,Odpowiedzialności prawnej nieletniego w myśl ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich".   Podczas pogadanki uwagę młodzieży zwrócono na odpowiedzialność prawną nieletnich w zakresie złamania prawa lub niestosowania się do obowiązujących norm społecznych. Uczniowie poznali zakresy pojęć: nieletni, czyn karalny i demoralizacja w rozumieniu prawa. W wystąpieniu szczególnie podkreślono zakres odpowiedzialności za swoje czyny nastolatków i od kiedy są oni traktowani jak osoby dorosłe. Przedstawiono również katalog środków wychowawczych i poprawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny i sąd dla nieletnich wobec nieletniego w przypadku łamania obowiązującego prawa. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące agresji i nietolerancji.    Koordynatorem spotkania była p. Anita Olszewska - pedagog szkolny.  

Czytaj więcej