Szkolne eliminacje XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego W dn.27 listopada 2015 r. odbyły się szkolne eliminacje XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego. Celem konkursu jest popularyzowanie praktycznej znajomości języka rosyjskiego oraz wiedzy z zakresu tradycji i współczesności kultury duchowej i materialnej Rosji i Polski. Etap szkolny obejmował test leksykalno-gramatyczny, zadanie dotyczące reakcji językowych oraz wypowiedź pisemną na temat szeroko rozumianej kultury rosyjskiej. W eliminacjach wzięli udział: Ewa Urbanek i Żaneta Warda z kl. III TH B, Anita Domańska i Mirosław Celiński – uczniowie kl. II TH A oraz Karolina Szczęśniak z kl. I TH A. Przygotowania uczniów i szkolne eliminacje XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego koordynowała p. Reanta Kurek – nauczyciel języka rosyjskiego. Opracowała Renata Kurek
Uczniowie ZS Nr 2 w Łukowie na IV Konferencji ph. „Profilaktyka a TY – LEPIEJ ROZUMIEM, SKUTECZNIEJ DZIAŁAM” Dnia 04.12.2015r. Żaneta Świderska – uczennica klasy III THB oraz Konrad Bany – uczeń klasy II TE, pod opieką dyrektora p. Krzysztofa Oklińskiego oraz p. Elwiry Janiak - psychologa szkolnego, uczestniczyli w IV Konferencji „Profilaktyka a TY – LEPIEJ ROZUMIEM, SKUTECZNIEJ DZIAŁAM”. Uczestnicy konferencji wysłuchali interesujących referatów na temat m.in.: przyczyn narkomanii wśród młodzieży oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni. Następnie po wystąpieniach prelegentów zebrani obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez młodzież.
Adrian Murawiec na konkursie barmańskim Monin Cup Junior 2015 W dniu 03.12.2015 r. Adrian Murawiec- uczeń klasy IV Technikum Nr 2 uczący się w zawodzie kelner wziął udział w konkursie barmańskim Monin Cup Junior 2015. Uczestnikami turnieju było 26 uczniów szkół gastronomicznych i hotelarskich, którzy rywalizowali w tworzeniu najlepszych receptur koktajli. Zadanie polegało na przygotowaniu, w obecności jurorów i publiczności, bezalkoholowego napoju z użyciem produktów głównego organizatora firmy MONIN. Autorska propozycja Adriana została doceniona przez jury, ponieważ ostatecznie przedstawiciel naszej szkoły został sklasyfikowany na 15 miejscu. Cenne doświadczenie zdobyte podczas konkursu Adrian z pewnością wykorzysta w przyszłej pracy barmana. Do występu Adriana przygotowywał p. D. Olszewski – nauczyciel przedmiotów zawodowych.
I Szkolne Dni Honorowego Krwiodawstwa w ZS Nr 2 W dniach 23-27 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Łukowie odbyły się I Szkolne Dni Honorowego Krwiodawstwa. W ramach tej akcji przeprowadzono szereg działań mających na celu zachęcenie pełnoletnich uczniów do dzielenia się tym cennym darem, jakim jest krew oraz zainteresowanie młodzieży niepełnoletniej zagadnieniami z zakresu krwiodawstwa. Koordynatorkami I Szkolnych Dni Promocji Honorowego Krwiodawstwa były: p. A. Kołodziej i p. L. Grono, a ich przedsięwzięcie wsparli: p. K. Zdunek - pielęgniarka szkolna, p. W. Krikotin oraz p. A. Cichosz. Uczennice klasy 3 thb wykonały gazetkę promującą honorowe krwiodawstwo oraz rozpropagowały wśród pełnoletnich uczniów ulotki zachęcające do oddawania krwi. Przeprowadzony został konkurs pod hasłem: „Promujemy HDK”, który polegał na wykonaniu plakatu promującego honorowe oddawanie krwi. Prace, które wpłynęły na konkurs, zostały zaprezentowane na wystawie. Nagrodzono plakaty: Kingi Piskorz kl. 1tha, Izabeli Kielczak 1tha, Klaudii Niewęgłowskiej 1tha, Oliwii Kopycińskiej 1tha. Odbył się również konkurs wiedzy pt. „Co wiem o HDK?”, w którym należało wykazać się znajomością zagadnień o krwiodawstwie i krwiodawcach. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu nagród następującym uczestnikom: Kamili Lipka kl.3thb, Jakubowi Celińskiemu kl. 3te, Weronice Boboń kl.1tha, Oldze Krasuskiej kl.1ttż, Marcie Lipka kl. 1ttż, Kindze Skwarek kl. 1ttż, Aleksandrze Grzywacz kl. 1ttż. Nagrody w konkursach uczniowie otrzymali dzięki wsparciu RCKiK w Lublinie. 27 listopada, w ramach trwającego przedsięwzięcia, pełnoletni uczniowie ZS Nr 2, pod opieką p. A. Kołodziej i p. W. Krikotina, udali się do Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łukowie w celu honorowego oddania krwi. Wszyscy ochotnicy, którzy uczestniczyli w wyjściu do łukowskiej stacji krwiodawstwa, zostali pozytywnie zakwalifikowani i oddali łącznie 4950 ml krwi. Gratulujemy i dziękujemy! Koordynatorki listopadowego przedsięwzięcia zapowiadają, że w dniu 21 marca 2016 r. (Dzień Wagarowicza) na terenie naszej szkoły zostanie zorganizowana akcja oddawania krwi prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Każdy uczeń, który odda krew, mimo nieobecności na lekcjach, będzie mógł usprawiedliwić swoją absencję. Wśród osób, które zdecydują się oddać krew w tym dniu rozlosowane zostaną nagrody! I Szkolne Dni Honorowego Krwiodawstwa odbyły się z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa i w ramach konkursu „Młoda krew ratuje życie”, do którego nasza szkoła przystąpiła w tym roku kolejny raz. Do dnia 27 listopada społeczność ZS Nr 2 w Łukowie oddała już 13,5 litra krwi. Organizatorzy odpowiedzialni za przedsięwzięcia związane z honorowym krwiodawstwem serdecznie dziękują i gorąco zachęcają do dalszego oddawania krwi.
Akcja Polacy-Rodakom Nasza szkoła w ramach akcji Polacy-Rodakom zorganizowała zbiórkę produktów spożywczych, książek z polską literaturą piękną i zabawek pluszowych. Udało nam się zebrać ok. 30 kg żywności oraz 80 maskotek. Przekazaliśmy je do biura senatora Stanisława Gogacza, który organizował zbiórkę na terenie naszego powiatu. Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę. Szczególne uznanie należy się klasie III TH A, która przekazała ok. 15 kg produktów spożywczych. Koordynatorki akcji p. Justyna Ostrzyżek i p. Elwira Janiak
SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH Z KURATOREM RODZINNYM§ Dnia 24.11.2015r. uczniowie klas I THA, I TE, I WA oraz I WB uczestniczyli w spotkaniu z kuratorem rodzinnym - p. Anną Mazur. W trakcie spotkania prelegentka poruszyła następujące kwestie: specyfika pracy kuratora rodzinnego, idea ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz rodzaje środków wychowawczych stosowanych względem osób niepełnoletnich za niewłaściwe zachowanie. Ponadto pani kurator podzieliła się z młodzieżą wieloma ciekawostkami oraz odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów. Organizatorkami spotkania były p. Agnieszka Kołodziej oraz p. Elwira Janiak – psycholog szkolny.
Konkurs wiedzy o kuchni francuskiej Dnia 10 listopada 2015 roku odbył się w szkole konkurs wiedzy o kuchni francuskiej. Celem przedsięwzięcia było między innymi promowanie kultury Francji, utrwalenie wiadomości zdobytych na zajęciach języka francuskiego a także zachęcanie uczniów do dalszego rozwijania swojej wiedzy i umiejętności. W zmaganiach wzięły udział klasy uczące się języka francuskiego: 3tha oraz 3thb. Młodzież udzielała odpowiedzi na zróżnicowane pytania dotyczące między innymi: typowych dań francuskich z różnych regionów, sławnych osób kojarzonych ze sztuką kulinarną tego państwa.Największą ilość punktów uzyskały: Paulina Sczuchniak, Julita Mościcka , Paulina Kruk oraz Dorota Orlicz z klasy 3thb a także Kamila Kuś i Angelika Ciołek z klasy 3tha. Organizatorem konkursu była p. Renata Żółkowska- nauczyciel języka francuskiego.
Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas inny” (autor anonimowy) 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Słowo „tolerancja” jest szczególnie ważne dla Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie, dlatego na terenie szkoły odbyło się szereg przedsięwzięć. Na korytarzu ustawiono „Drzewo Tolerancji”, na którym uczniowie i pracownicy mogli przyklejać „łapki” ze swoim imieniem jako wyraz akceptacji. Dla wychowawców przygotowany został scenariusz godziny wychowawczej. Celem zajęć było kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i wyrozumiałości dla odmiennych zachowań ludzi oraz poszanowania praw innych. Uczniowie, odpowiadając na pytania, zawarte w załączonym do scenariusza teście mogli sprawdzić swój poziom tolerancji.Pomysłodawczyniami organizowanych działań były: p.Elwira Janiak- psycholog, p.Anita Olszewska- pedagog i Małgorzata Kintop- doradca zawodowy.