„Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,Jest do robienia kawy osobna niewiasta,Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miastaLub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku,I zna tajne sposoby gotowania trunku,Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,Zapach moki i gęstość miodowego płynu”.Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

Czytaj więcej

Miło nam poinformować że uczennica kl. I BB Branżowej Szkoły I stopnia z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 Maria Mućka, jako jedna z pięciu osób w województwie lubelskim, została wyróżniona stypendium z programu „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023 II”. 

Czytaj więcej


20 maja 2022 w Zespole Szkół nr 2 w Łukowie odbyły się warsztaty kulinarne pt. "Odkrywamy smaki dziczyzny". Zajęcia poprowadzili Artur i Kamil Gajdowie, łukowianie, znakomici kucharze, którzy swoje umiejętności kulinarne przez ponad 15 lat doskonalili w wielu prestiżowych restauracjach w kraju i zagranicą. W warsztatach udział wzięli uczniowie kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz. Uczestnicy, wspólnie z prowadzącymi, przygotowywali zarówno wyszukane dania z dziczyzny: tatar z jelenia, zupa soljanka na łopatce z jelenia z kiełbasą z dzika oraz karkówka z dzika, jak i tradycyjne potrawy kuchni wschodniej: kiszka ziemniaczana i babka ziemniaczana. W trakcie przygotowywania potraw oprócz instruktażu uczniowie otrzymywali mnóstwo dodatkowych informacji dotyczących sztuki kulinarnej oraz pracy w gastronomii.

Czytaj więcej

Uczniowie z klasy III TK kształcący się w zawodzie technik usług kelnerskich wzięli udział w kursie barmańskim.  W trakcie zajęć uczestnicy poznawali historię miksologii, zdobywali wiedzę o technologii i rodzajach koktajli oraz nabywali umiejętności w zakresie przygotowywania drinków. Podczas warsztatów, oprócz ćwiczenia technik przyrządzania kompozycji barmańskich, uczniowie dużo uwagi poświęcali dekorowaniu drinków z wykorzystaniem świeżych owoców, warzyw i artykułów dekoracyjnych.

Czytaj więcej

04.05 i 07.05.2022 r. grupa uczniów z klas: III THGA, III THGB i III TKG wzięła udział w kursie event menager. Uczniowie zdobyli wiedzę oraz umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w charakterze event managera w firmach organizujących różnego rodzaju imprezy: firmowe, biznesowe, integracyjne i komercyjne. Otrzymali wskazówki, jakie działania podjąć, aby rozpocząć własną działalność w zakresie planowania spotkań począwszy od wydarzeń kulturalnych, poprzez sportowe aż po wyjazdowe. 

Czytaj więcej

Uwaga! Rusza nasza nieformalna "Telewizja ZS2"! Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Kacprem Grabowskim, uczniem kl. III tha - mistrzem Polski, zdobywcą Pucharu Świata i Europy w wyciskaniu sztangi leżąc. 

Czytaj więcej

Miło nam poinformować, że nasz absolwent kierunku kelner (kontynuowanego obecnie pod nazwą technik usług kelnerskich) Kacper Smarz 18 maja zwyciężył Mistrzostwach Polski Flair 2022 Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Kacper będzie reprezentował nasz kraj podczas mistrzostw świata, które odbędą się na Kubie. 

Czytaj więcej

17.05.2022 r. grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie wzięła udział w targach Warsaw Gastro Show. Podczas imprezy symultanicznie odbywały się następujące przedsięwzięcia: EuroGastro - International Fair of Solutions for the HoReCa Industry, World Hotel - Międzynarodowe Targi Branży Hotelarskiej, Warsaw Food Expo - Międzynarodowe Branżowe Targi Żywności.

Czytaj więcej