ZS Nr 2 na Nocy Muzeów w Łukowie Dnia 16 kwietnia 2015 r. grupa uczennic z klas I TK oraz III TK, pod opieką p. Joanny Pucyk i p. Agaty Skwary wzięła udział w Ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Impreza odbywała się w Muzeum Regionalnym w Łukowie pod hasłem: „Na ludowo”. Przedstawicielki ZS Nr 2 wzięły udział we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Obejrzały koncert zespołów ludowych, w którym wystąpiły: "Jagódki" ze Żdżar, "Niezapominajki" z Dmininia oraz Dziecięcy Zespół Regionalny "Kropelki Rosy". Uczestnikom Nocy Muzeów udostępniono do bezpłatnego oglądania wszystkie ekspozycje prezentowane w łukowskim muzeum, np. wystawę medali okolicznościowych Poczet królów i książąt polskich ze zbiorów Cezarego Miazka. Przygotowano też warsztaty rzeźbiarskie i wycinankarskie. Była to już druga wizyta klasy I TK w Muzeum Regionalnym w Łukowie, która odbyła się w ramach realizowanego w szkole programu ”Czas przestać marnować czas”.
Finał zbiórki elektrośmieci i baterii w ZS NR 2 Młodzież klasy II TK, która bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Drugie życie elektrośmieci i baterii”, pod koniec kwietnia przeprowadziła zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz baterii. Osoby zainteresowane pozbyciem się tego typu urządzeń mogły dostarczyć je na boisko szkolne przy ZS NR 2 w Łukowie. W akcję włączyli się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy Łukowa i okolic. Każdy oddający elektrośmieci mógł wykonać pamiątkowe zdjęcia w photobudce - „eco-lodówce” bądź „eco -telewizorze”, które zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów zaangażowanych w akcję W tygodniu poprzedzającym imprezę ekologiczną w kilku klasach odbyły się zajęcia na temat ZSEE i baterii. W trakcie warsztatów uczniowie tworzyli hasła propagujące prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem. Klasy II TH a i II TH b wykonały plakaty tematyczne. Najciekawsze propozycje zostały zaprezentowane podczas zbiórki. Działania szkolne w konkursie „Drugie życie elektrośmieci i baterii” koordynuje p. Anna Przeździak - nauczyciel przedmiotów zawodowych. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w akcję.
Dziewięciu uczniów OZE w finale Konkursu Wiedzy o Energetyce! Miło nam poinformować, że ośmiu uczniów z kl. II TE oraz jeden uczeń z kl. I TE kształcących się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zostało laureatami I Etapu Konkursu Wiedzy o Energetyce organizowanego przez Politechnikę Warszawską. Celem przedsięwzięcia jest promowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zagadnień związanych z energetyką i ochroną środowiska. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o kierunkach kształcenia związanych z energetyką, m. in. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Etap eliminacyjny konkursu polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 40 pytań rozwiązywanych za pomocą platformy Moodle. Dziewięciu uczniów ZS Nr 2 w Łukowie znalazło się w gronie 21 uczestników zakwalifikowanych do II etapu, który odbędzie się 27 maja w Warszawie. Trzymamy kciuki za powodzenie w finale! Opiekę nad uczniami sprawują p. Adam Sulej i p. Paweł Salamończyk – nauczyciele przedmiotów zawodowych.
„Szkoła nowych możliwości w Łukowie” – o nowym kierunku kształcenia w ZS Nr 2 W kwietniowym wydaniu magazynu regionalnego Panorama Lubelska, którego wydawcą jest Towarzystwo Mediów Lokalnych został opublikowany artykuł na temat nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Poniżej prezentujemy przedruk materiału zamieszczonego w Magazynie Regionalnym Panorama Lubelska. Zapraszamy do lektury!
Wizyta w Sądzie Rejonowym w Łukowie Dnia 24 kwietnia 2015 r. uczennice klasy II THB: Żaneta Warda, Żaneta Świderska, Małgorzata Chojniak, Ola Stachniak, Dorota Orlicz i Jolanta Piotrowicz udały się z wizytą do Sądu Rejonowego w Łukowie. Dziewczęta, które przygotowują się do udziału w Konkursie Prawniczym „Sprzeciw” organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski zapoznały się z organizacją i zasadami funkcjonowania Wydziału Cywilnego. Miały okazję zaobserwować zachowanie profesjonalnych pełnomocników procesowych. Uczennice uczestniczyły, w charakterze obserwatorów, w kilku rozprawach sądowych. Przeprowadziły też obszerny wywiad z jednym z pracowników wymiaru sprawiedliwości – sędzią p. Andrzejem Michalskim, który w niezwykle barwny i interesujący sposób opowiadał o swojej pracy. Wyjście do Sądu Rejonowego zorganizowały i opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Joanna Pucyk i p. Elwira Janiak.
Wycieczka do Siedlec Dnia 22 kwietnia 2015 r. uczniowie z klas: II THA, II THB i II TE udali się na wycieczkę do Siedlec. Celem wyjazdu było zapoznanie się ze zbiorami Muzeum Diecezjalnego oraz udział w lekcji muzealnej. Zajęcia dotyczące malarstwa barokowego poprowadzone przez kustosza p. Dorotę Pikula okazały się niezwykle interesujące. Uczestnicy poznali zasady kompozycji dzieła malarskiego, cechy charakterystyczne dla sztuki tego okresu i dowiedzieli się, jak przedstawiano życie i wyobrażenie śmierci. Młodzież najbardziej zaintrygował obraz El Greco pt. „Ekstaza św Franciszka”. To jedyne dzieło tego hiszpańskiego malarza znajdujące się w Polsce. Czas spędzony w muzeum dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. W programie wyjazdu znalazł się też seans kinowy. Wyjazd zorganizowały: p. Agnieszka Tomasiak i p. Joanna Pucyk.
Drugie miejsce reprezentacji ZS Nr 2 w Łukowie w Konkursie Prawniczym „Sprzeciw”! Dnia 29 kwietnia 2015 r. uczennice klasy II THB Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie: Żaneta Warda, Żaneta Świderska, Małgorzata Chojniak, Ola Stachniak, Jolanta Piotrowicz i Dorota Orlicz zajęły II miejsce w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prawniczego „Sprzeciw” skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami zmagań konkursowych byli: Katedra Prawa Handlowego KUL, Katedra Negocjacji i Mediacji KUL, Koło Naukowe Studentów Prawa, Fundacja Centrum Badań ADR - „Prawo i Gospodarka”. Konkurs był przedsięwzięciem dwuetapowym. Eliminacje polegały na zredagowaniu pracy pt. „Cechy profesjonalnego pełnomocnika procesowego okiem ucznia szkoły średniej”. Drugi etap to udział w symulacji rozprawy sądowej. Uczestnicy konkursu, w oparciu o wcześniej przygotowany kazus, wcielali się w rolę powoda, pozwanego, świadków i pełnomocników procesowych. Jako sędziowie wystąpili pracownicy lubelskich kancelarii prawnych. Rywalizacja między drużynami była niezwykle emocjonująca. W ostatniej finałowej rozprawie reprezentantki ZS NR 2 zmierzyły się na sali rozpraw z uczniami III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Organizatorzy docenili wysoką jakość wystąpień naszych uczennic i znakomitą znajomość przepisów prawa cywilnego . W nagrodę dziewczęta otrzymały książki prawnicze oraz możliwość udziału w warsztatach odbywających się w renomowanej kancelarii adwokackiej w Lublinie. Uczennice do wystąpienia w symulacjach rozpraw sadowych przygotowywały: p. Joanna Pucyk i p. E. Janiak.
Gimnazjaliści na konkursie „Zdobądź gwiazdki”w Zespole Szkół Nr 2 w Łukowie Dnia 29.04.2015 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Łukowie odbył się konkurs wiedzy i umiejętności hotelarsko - gastronomicznych pt. „Zdobądź gwiazdki”, w którym wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych z Powiatu Łukowskiego. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie uczniów zagadnieniami związanymi z hotelarstwem, gastronomią i kelnerstwem oraz podnoszenie poziomu ich wiedzy i umiejętności z tego zakresu. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszej turze – eliminacyjnej - uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań. Na podstawie jego wyników zostały wyłonione trzyosobowe drużyny, które wzięły udział w finale. W drugim etapie młodzież musiała wykazać się kreatywnością, zdolnościami manualnymi, wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Zawodnicy rozegrali pięć konkurencji, w tym trzy indywidualne i dwie drużynowe. W pierwszym zadaniu uczestnicy wykazali się zręcznością, sprawnością i refleksem, gdyż wykonywali slalom z tacą kelnerską. Młodzież musiała jak najszybciej pokonać tor przeszkód niosąc na tacy kubki wypełnione wodą. Najlepszy w tej konkurencji okazał się przedstawiciel drużyny.... Kolejna konkurencja to dekoracyjne składanie serwetek w ograniczonym czasie. Tu punktowane były dokładność i ilość wykonanych złożeń. Zawodnicy zaskoczyli jury znajomością nazw prezentowanych wzorów, jak również pieczołowitością wykonania zadania. Wszyscy otrzymali najwyższe noty. Następnie startujący przystąpili do dekorowania koktajli bezalkoholowych z udostępnionych produktów w czasie 7 minut. Do swojej dyspozycji mieli świeże owoce i ozdoby koktajlowe. Uczniowie wykazali sie pomysłowością oraz zręcznością. Do wykonania tego zadania uczniowie przygotowali się perfekcyjnie. Ich prace cechowały się estetyką wykonania, inwencją twórczą oraz fantazją. Na uwagę zasługuje również zręczność w umieszczeniu kompozycji na kieliszku z napojem. Dwie ostatnie konkurencje wymagały wykazania się umiejętnością współpracy zespołowej, z czego zawodnicy wywiązali się znakomicie. Uczestnicy zredagowali zaproszenie do przyjazdu do hotelu Powstały oryginalne prace, które naprawdę mogły by zachęcić niejednego potencjalnego klienta do odwiedzin Ziemi Łukowskiej. W ostatnim zadaniu gimnazjaliści przedstawiali autorskie propozycje nakrycia wiosennego stołu. Konkurencja wymagała wcześniejszego przygotowania elementów dekoracji. Walka o punkty w tym zadaniu była wyjątkowo zacięta. Ilość i jakość przywiezionych akcesoriów zaskoczyła organizatorów. Młodzież w ciągu 15 minut wyczarowała tak różnorodne aranżacje stołów, że jury miało prawdziwy orzech do zgryzienia w trakcie oceniania. Stoły nabrały szczególnego charakteru, gdyż połączenie elementów przywiezionych przez gimnazjalistów z zastawą udostępnioną przez organizatorów przyniosło nadspodziewanie dobre efekty. W trakcie trwania konkursu odbył się pokaz umiejętności barmańskich w wykonaniu Kacpra Smarza i Adriana Murawca z kl. III TK, który wzbudził aplauz widowni. Najwięcej punktów i pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Oświatowego w Mysłowie, drugie miejsce zajęli gimnazjaliści z Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim, a trzecie z Zespołu Szkół w Zagoździu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportażem z konkursu. Przedsięwzięcie koordynowały p. Lucyna Grono i p. Agnieszka Cichosz, przy współpracy: p. Ewy Krüger, p. Grzegorza Dziurdziaka i p. Dariusza Olszewskiego.
Gratulacje dla Iwony Dnia 30.04.2015r. w Kinie Łuków odbyła się gala podsumowująca powiatowy konkurs dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „TWO COLOURS ONE PEOPLE”, podczas której poznaliśmy nazwiska zwycięzców konkursu plastycznego ogłoszonego przez Gimnazjum nr 3 i Samorząd Uczniowski I LO im. T. Kościuszki. Na sali kinowej zasiedli laureaci konkursu, ich rodzice i nauczyciele. Gośćmi specjalnymi byli dwaj wolontariusze z UNICEF, które objęło patronatem ten konkurs. Podczas uroczystości uczestnicy konkursu mieli okazję posłuchać wypowiedzi międzynarodowego jury, nagranych wcześniej i wyświetlonych na kinowym ekranie. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej-plakatu z hasłem w języku angielskim promującego tolerancję, otwartość na inne kultury, szacunek dla wszystkich ludzi, różnorodność i równość. Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Iwona Latoch z klasy I THA zajęła II miejsce w tym konkursie w kategorii prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Serdecznie gratulujemy. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Magdalena Goławska.
MAJOWE ŚWIĘTA W dniu 30.04.2015r. młodzież Zespołu Szkół Nr 2 w Łukowie uczestniczyła w apelu upamiętniającym: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas I THA, I TE, II THA i II THB przedstawili montaż słowny, w którym przypomnieli historię ustanowienia i obchodów majowych świąt narodowych. Młodzież przypomniała również o pięknej karcie historii obchodów rocznicowych upamiętniających Konstytucję 3 Maja zapisanej przez społeczność Łukowa, która w dobie I wojny światowej, pod okupacją niemiecką potrafiła zjednoczyć swe siły i działania w celu upamiętnienia tego dzieła wolności i odpowiedzialności. Przebieg uroczystości zaplanowali: p. Agnieszka Tomasiak, p. Magdalena Goławska i p. Paweł Salamończyk, a oprawę muzyczną apelu zapewnił zespół wokalny, nad którym opiekę sprawuje p. Grzegorz Dziurdziak.